Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dünyanın dört bir yerinde kutlamalar devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Amsterdam Başkonsolosluğunun düzenlediği Cumhuriyet bayramı kutlaması yoğun ilgi görerek gerçekleşti.
Ramazan Taşaltın kimdir, Erdoğan için ne dedi nereli, konutlu mu eşi kim sualleri Erdoğan hakkındaki son söylemelerinden sonra merak mevzusu oldu. Harran Üniversitesi rektörü olan Ramazan...
MHP’nin Ankara’dan Melih Gökçek’i aday göstereceğine dair iddiaları sonrasında İstanbul için de sürpriz bir ismi açıkladı. MHP kulisleri, “İstanbul için Bedrettin Dalan’ı düşünüyoruz” dedi. “Siyaset benim için bitmiştir”...

10 ayda 12 milyon turist Antalya’ya geldi

Dünyanın en ehemmiyetli turizm şehirlerinden Antalya, 2000’li senelerden itibaren her sene çift haneli sihrime gösterdiği turist rakamlarında ilk kere 2016 ve 2017’de iki güç sene yaşadı.

10 ayda 12 milyon turist Antalya’ya geldi

Özellikle 2016’da turist rakamını neredeyse yarı yarıya kaybeden ve 6.5 milyona gerileyen şehir, 2017’deki derlenmenin ardından 2018’de tarihi rekorlara imza atıyor. 2017’de 10 milyonu geçmeyi muvaffak olan şehirde, 2018 seneyi için ise 14 milyon gayeyi ortaya konuldu. , mayıs ayından itibaren evvelki senelerin aynı yarıyılına göre olan sayıları geçmeyi muvaffak olurken, ekim ayının ortalarında da sene bazında 12 milyon sayısını aşarak tüm zamanların azami turist rakamına erişti.

GEÇEN SENEYE GÖRE MİLYONLUK ÇOĞALIŞ
Antalya Havalimanı Mülki Yönet Amirliği ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı bilgilerine göre, 1 Ocak- 31 Ekim tarihleri arasında şehre gelen turist rakamı, geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 28 çoğalarak, 12 milyon 531 bine yükseldi. Geçen senenin aynı yarıyılında 9 milyon 475 bin olan turist rakamı, bu sene 2 milyon 680 bin çoğalış gösterdi.

TÜM ZAMANLARIN SENE REKORU
Antalya Havalimanı 12 milyon 156 bin bireye erişirken, Gazipaşa-Alanya Havalimanı ise 375 bine yanaştı. Yalnızca havayoluyla gelen turist rakamında 12 milyon 531 bin sayısıyla tüm senelerin 12 aylık yarıyılını dahi geride vazgeçen şehre, ekim ayında da rekor turist geldi. Ekim ayında Antalya Havalimanı’na gelen turist rakamı geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 40 çoğalarak, 1 milyon 376 bini aştı. Gazipaşa-Alanya Havalimanı ile beraber toplam sayı ise 1 milyon 400 bini aştı.

RUSLAR İLK SIRADA YER ALDI
Antalya’ya iki havalimanı aracılığıyla gelen 12.5 milyonu aşkın turistin yüzde 37’lik kısmını Ruslar oluşturdu. Rusya’dan 10 aylık müddette 4 milyon 624 bin turist geldi. Geçen seneye oranla turist rakamı 850 bine yakın çoğalan Ruslar, yüzde 23 oranında çoğalış gösterdi. Antalya, turist rakamı açısından da tarihinin azami sayısına erişti. En iyi sene olarak öğrenilen 2014’ün aynı yarıyılında 3.4 milyon turist gelmişti.

ALMANYA’DAN 2 MİLYON TURİST
Turizmin başşehri Antalya’ya, en çok turist yollayan ikinci ülke Almanya oldu. Almanya’dan 10 ayda toplam 2 milyon 198 bin turist geldi. Geçen yıl aynı yarıyıla göre oran yüzde 35, şahıs rakamı ise 620 bin şahıs çoğalış gösterdi. Üçüncü sırayı ise Ukrayna aldı. Ukrayna’dan 724 bin turist kazançken, geçen yıla göre yüzde 1’lik düşüş sözkonusu oldu. Ayrıca son iki senede ciddi kaybın yaşandığı , Belçika, , gibi öbür Avrupa ülkelerinden de bu sene yüzde 50-60 gibi oranlarda yükseliş asıllaştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın