Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...
Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin şehit olduğu saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini ve fotoğrafını yayınladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı müdürlükten yapılan yazılı açıklamada,...

10 Ekim evde bakım maaşı hangi illerde yattı haberi

10 Ekim evde bakım maaşı hangi illerde yattı haberi
10 Ekim konutta bakım ücreti uyuyan şehirler hangisi oldu, zamlı konutta bakım ücretleri hangi şehirlerde yattı 10 Ekim sorgusu haberimizde. Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı tarafından evinde yaşlı, manili ve ağır hastalara bakan yurttaşlara verilen konutta bakım ücretleri eki  ayı içinde uyumaya devam edecek. Tüm şehirlerde konutta bakım ücretlerinin ekim ayının 15’inden sonra uyuması bekleniyor. 

KONUTTA BAKIM MaAAŞI NEDİR: Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı’nın takibinde olan konutta bakım parasına zorunlu olan koşulları taşıyan herkes müracaat etebiliyor. Zorunlu koşulları sağlayan ve manilisine bakan bireye 2018 seneyi için aylık 1179 TL ödeme yapılıyor. Konutta bakım parasının alınabilmesi için manilinin bulunduğu hanede birey başına düşen kazancın minimum fiyatın üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir.

KONUTTA BAKIM AYLIĞI TAKİBİ: Manili aylığından faydalanmak isteyen bireyler Sosyal Dayanaklar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sıhhat heyeti raporu vermeye yetkili sağlık kurumulara gidiyorlar. Raporda tanımlanan manililik oranı sonrası yoksulluk değerlendirmesi yapılıyor ve manililik oranına göre tanımlanan konutta bakım aylığı bağlanıyor. Peki konutta bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

KONUTTA BAKIM ÜCRETİ DENETLEME: Konutta bakım ücreti uyudu mu? sualine cevap bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli ücreti denetlemesi yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok harekâtı online olarak reelleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Manili Konutta Bakım Ödeme Bilgileri Denetleme” sayfasından konutta bakım aylığı denetlenebiliyor. Sisteme kayıtlı olan yurttaşlar, parolaları ve T.C kimlik numaralarıyla denetleme operasyonunu hakikatleştirebiliyor.

Ücretlerinizi Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının ileti kısmına BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor. İleti yollamanız dahilinde 1 sms fiyatı cerrahınız tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

KONUTTA BAKIM AYLIĞI NEDİR: Bakıma fakir olduğu zorunlu evraklarda ispatlanmış hastalara bakan bireylere verilen hasta bakım parası ne kadar? Meblağı bir aylık net minimum fiyat meblağının 2/3’namdan az olan bakıma fakir manililerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü bireylere ödenen aylığa konutta bakım aylığı denir.

KONUTTA BAKIM ÜCRETİ NE KADAR: Ağır manililer için alınan konutta bakım ücretinde ise birey başı 2018 seneyi kazanç oranı 967.27 TL’dir. 2018 senesinde 2022 rakamlı kanunda manili zamlı ücretleri şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70’den yukarıya olanlar bin 845 TL alacak. 2018 seneyi konutta bakım zamlı ücretleri 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 179TL

Konutta Bakım Parası Kimlere Verilir: Evde bakım ücreti üveyler de dahil olmak üzere bakıma fakir manilinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin manilinin bakımını sağlaması gidişatında verilir.

Konutta Bakım Fiyatı Alma Koşulları Nelerdir: Ağır manili olduğu belirtilen sıhhat heyeti raporu- Bakıma yoksulluk kriterlerinin olması- Kazanç kriterlerine uygun olması

1 Konutta bakım ücreti almak için bütün teşekküllü bir sağlık kurumunun sıhhat heyeti tarafından tertip edilmiş mani oranının en az %50 olan ve “ağır manili” kısmında “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede minik çocuklar için ekstra bir vaziyet mevzubahisidir. Minik çocuklar zati bakıma fakir oldukları için akranlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sıhhat heyeti raporlarında mani oranının tespiti bu nedenle güçleşmektedir. Bu surattan minik çocuklar için bu rapor zamansız olarak değil de 1 veya 2 yıllık müddetler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır manili ibaresi de işaretlenmez.

2 Madde 2 deki bakıma yoksulluk kriterleri için bakıma fakir manili tarifini irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma fakir manili, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü gereksinimlerini tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve yaşamını devam ettirmek için kesintisiz başkasının dayanağına ve bakımına gereksinim dinleyen bireydir.

3 Manilinin bulunduğu hanede yaşan tüm yurttaşların birey başı kazancı minimum fiyatın 2/3 namı geçmemelidir. Ancak bakmakla mükellef olmadığı halde bir manili yurttaşa bakanlar için hanedeki tüm kazanç dikkate alınmaz yalnızca manilinin kendisine ait kazançların net minimum fiyatın 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. Manili zamlı ücretleri şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70’den yukarıya olanlar bin 845 TL alacak. 2018 seneyi konutta bakım zamlı ücretleri 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın