Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkahaber adlı sitenin sahibi Yavuz Nufel ve kısa süreliğine sitede yazarlık yapan aktivist - yazar Hüseyin Sayılgan arasındaki ayrılık ve bu ayrılığın getirdiği çekişmenin perde...
Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in parlamentoyu feshetmesi sebebiyle yarın halk, milletvekillerini belirlemek üzere oy kullanacak. “Verkhovna Rada” olarak adlandırılan 450 sandalyeli parlamentosuna, seçim sistemi sebebiyle 225...
İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Tuncay Karataş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Karataş, gerekçe olarak işlerinin yoğunluğunu gösterdi. Karataş, “Kamuoyunun bildiği üzere Veteriner Hekimlik yapıyorum ve...

15 Temmuz'un hatırası vezirler şehri Travnik'te yaşatılacak

15 Temmuz'un hatırası vezirler şehri Travnik'te yaşatılacak

TRAVNİK (AA) – Bosna Hersek’in orta kesimlerinde bulunan ve Osmanlı’ya çok sayıda vezir çıkarmış şehrinde, İzmit Belediyesince, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle yapılan , törenle açıldı.

Travnik’in merkezinde düzenlenen açılışa, TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ve Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric’in yanı sıra Türkiye’den aralarında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Müftüsü Musa Bilgiç ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut’un da bulunduğu 42 kişilik heyet katıldı.

Doğan, açılışta yaptığı konuşmada, Osmanlı’ya 19 vezir vermiş Travnik’in Osmanlı’nın “beyin takımını” yetiştirdiğini anımsatarak “Evlad-ı Fatihan’ın torunlarının yaşadığı bu coğrafya bizim için çok büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Türk ve Boşnak halkının özgürlük ve bağımsızlık tutkunu olduğunu söyleyen Doğan, şöyle devam etti:

“Yakın geçmişte Boşnak kardeşlerimiz malum savaşta büyük bir kahramanlık örneğiyle özgürlük ve bağımsızlığını en iyi şekilde korumuşlardır. Batı’nın ve egemen güçlerin taraflı, yanlı davranmalarına rağmen Aliya İzzetbegoviç gibi büyük bir liderin, kahramanın, bilgenin liderliğinde bu noktalara kadar gelmeyi başarmıştır. Biz de Türkiye olarak liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde dünden çok daha iyiyiz. Eğitimde, sağlıkta, ekonomide, çevrede ve diğer bütün sosyal alanlarda çok daha iyiyiz, çok daha güçlüyüz. Tabii ki bunu engellemek isteyenler olacaktır. 15 Temmuz, bu anlamdaki, son dönemlerdeki en ciddi saldırı olmasına rağmen, yine liderimizin önderliğinde Türk milleti bir kez daha özgürlüğüne ve bağımsızlığına nasıl sahip çıktığını, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir. Şimdi, bayrak elinde tanka, topa, uçağa, tüfeğe karşı gelen kahramanlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz, şehitlerimizin ruhu şad olsun.”

Parkın, Bosna Savaşı ve 15 Temmuz şehitlerinin hatırasını yaşatacağına dikkati çeken Doğan, şunları söyledi:

“Burada, tüm dünyanın emperyalist ve egemen güçlerinin, Türkiye’nin hızlı gelişmesi, güçlenmesi ve artık sözü dinlenen bir ülke haline gelmesinden dolayı rahatsızlıklarıyla kullandıkları maşalar aracılığıyla giriştikleri 15 Temmuz hain saldırısına, özgürlük ve bağımsızlık sevdalısı Türk milletinin verdiği cevabın adı ve ruhu var.”

TİKA Saraybosna Koordinatörü Alımcı da TİKA’nın Bosna Hersek’te 22 yıldır, farklı alanlarda faaliyet gösterdiğini ve 800’ü aşkın projeye imza attığını hatırlatarak, “Gençlik bizim geleceğimizdir, gençlik ve geleceğe yapılacak her yatırım, kutsal bir yatırımdır.” dedi.

Orta Bosna Kantonu Başbakanı Lendo, projenin mimarı İzmit Belediye Başkanı Doğan’a teşekkürlerini ileterek, “Özgürlük, bağımsızlık, birlik, beraberlik ve kardeşliğin yerini hiçbir şey tutamaz. Bu proje bu değerlerin göstergesidir.” diye konuştu.

Travnik Belediye Başkanı Hadziemric de şehre böyle bir park kazandırdıkları için İzmit Belediyesine teşekkürlerini ileterek “Uzun yıllar süren iş birliği ve dostluğumuzu bu şekilde taçlandırmanın gururunu yaşıyorum. Dostluğumuzun nişanesi ve Bosna Hersek halkının, Türkiye’nin demokrasi mücadelesine verdiği desteğin göstergesi olan bu park, 15 Temmuz adını gururla taşıyacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Hadziemric, Doğan’a “Travnik Şehrinin Anahtarı”nı takdim ederek “Anahtara gerek yok, size kapımız her zaman açık.” dedi.

İzmit Müftüsü Bilgiç, açılışın sonunda 15 Temmuz ve Bosna Savaşı şehitlerine rahmet diledi ve dua etti.

Kardeş şehir olan İzmit ve Travnik arasındaki bağları pekiştirmek amacıyla 4 dönümlük alan üzerine yapılan parkta, çok amaçlı saha, yürüyüş yolunun yanı sıra oyun, kondisyon ve piknik alanları bulunuyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın