Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

31 aralık yarım gün mü yılbaşı tatili açıklaması

31 aralık yarım gün mü yılbaşı tatili açıklaması
Yılbaşı ne zaman 2019 yeni sene hangi güne denk geliyor sualleri binlerce çalışanın şimdiden gündeminde. 2019 yılbaşı 1 Ocak Salı gününe denk geliyor. Peki pazartesi günü mektepler olur mu, şayet kararı söylenirse yılbaşı tatili 2019 senesinde 4 gün olacak. Fakat bu mevzuda henüz fotoğrafı bir söyleme gelmedi. 

YILBAŞI NEDİR: Yılbaşı veya Yeni Sene bir senenin bitiminin ve yeni bir seneye başlangıcın kutlandığı kültürel bir hadisedir. Senelik takvime sahip kültürler tarafından kutlanır.

Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı bir hayli ülkede senenin ilk fotoğrafı günüdür. Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve armağanlaşma gibi etkinlikler yılbaşında değil, Noel’de asıllaştırılır.

1 Ocak: Türkiye dahil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre senenin ilk günü.

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde asıllaşır. Hicri Takvim 12 kameri aya göre tertip edildiğinden 354 güne denk kazanç, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her sene 11 gün evvel asıllaşır. Böylece 2008 senesinde Miladi sene süresince Hicri takvimde iki adet yılbaşı reelleşmiştir.

Roşaşana İbranice yeni sene: Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen 14 Ocak’da kutlanır Jülyen Takvimine göre 1 Ocak. Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Aktüellenmiş Jülyen Takvimine özümsemiştirler Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan. Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

Çin yılbaşı her sene ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da vahşice ilkbahara denk kazanç. Bütün tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de senenin en ehemmiyetli bayramı konumundadır.

İran takviminde yılbaşı Norous Nevruz olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır 20 veya 21 Mart.

Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek asıllaşır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın