Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...

31 aralık yarım gün mü yılbaşı tatili açıklaması

31 aralık yarım gün mü yılbaşı tatili açıklaması
Yılbaşı ne zaman 2019 yeni sene hangi güne denk geliyor sualleri binlerce çalışanın şimdiden gündeminde. 2019 yılbaşı 1 Ocak Salı gününe denk geliyor. Peki pazartesi günü mektepler olur mu, şayet kararı söylenirse yılbaşı tatili 2019 senesinde 4 gün olacak. Fakat bu mevzuda henüz fotoğrafı bir söyleme gelmedi. 

YILBAŞI NEDİR: Yılbaşı veya Yeni Sene bir senenin bitiminin ve yeni bir seneye başlangıcın kutlandığı kültürel bir hadisedir. Senelik takvime sahip kültürler tarafından kutlanır.

Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı bir hayli ülkede senenin ilk fotoğrafı günüdür. Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve armağanlaşma gibi etkinlikler yılbaşında değil, Noel’de asıllaştırılır.

1 Ocak: Türkiye dahil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre senenin ilk günü.

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde asıllaşır. Hicri Takvim 12 kameri aya göre tertip edildiğinden 354 güne denk kazanç, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her sene 11 gün evvel asıllaşır. Böylece 2008 senesinde Miladi sene süresince Hicri takvimde iki adet yılbaşı reelleşmiştir.

Roşaşana İbranice yeni sene: Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen 14 Ocak’da kutlanır Jülyen Takvimine göre 1 Ocak. Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Aktüellenmiş Jülyen Takvimine özümsemiştirler Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan. Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

Çin yılbaşı her sene ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da vahşice ilkbahara denk kazanç. Bütün tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de senenin en ehemmiyetli bayramı konumundadır.

İran takviminde yılbaşı Norous Nevruz olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır 20 veya 21 Mart.

Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek asıllaşır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın