Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye tarafından “terör örgütleriyle bağlantısı bulunduğu” gerekçesiyle Ocak ayında sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma’nın Suriye kökenli cihatçı sevgilisinin, Hollanda Gizli Servisi (AIVD) için...
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...

ABD duyurmuştu! Bu sabah itibariyle resmen başladı

ABD duyurmuştu! Bu sabah itibariyle resmen başladı
Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, 2015’te nükleer uyuşma çerçevesinde kaldırdığı İran yaptırımlarının enerji, finans ve deniz taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci kısmını da uygulamaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın nükleer uyuşmadan çekilmesi sebebiyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son koliyi, Washington saati ile 00.01 TSİ 08.01 haysiyetiyle resmen yürürlüğe girdi. Türkiye yaptırımlardan muaf yakalandı…

EKONOMİNİN CAN DAMARINI KESME AMAÇLI… İran Milli Petrol İşletmeyi ve iştiraklerinin beynelmilel faaliyetleri kısıtlayacak yaptırımlarla, büyük miktarda petrol ihracatına sabreden ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi amaçlayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, yabancı finansal kuruluşların İran Merkez Bankası ve İranlı öbür bankalarla harekât yapmasını da yaptırımlara tabi hale getirdi. 

BANKALAR ARASI FON TRANSFERİ… Ayrıca, bankalar arasındaki beynelmilel fon transferlerini tertip eden SWIFT Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication sisteminin, ambargo uygulanan tüm İranlı finans kuruluşlara kapatılmaması halinde Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına maruz kalacağı bildirildi.

DENİZLER AMBARGO KAPSAMINDA… Bugün itibariyle yaşama geçen ikinci yaptırım koliyi çerçevesinde ülkenin liman şirketçileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı sektörü ambargo kapsamına alınırken, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik İşletmeyi IRISL, İran Güney Gemicilik Hattı İşletmeyi ve iştirakleri Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın kara listesine ilave edildi.

TÜRKİYE MUAF YAKALANACAK ÜLKELER ARASINDA… Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Cuma günü İran’dan petrol ithalatını düşürmekle beraber sıfırlayamayan 8 ülkeye alakalı yaptırımlardan geçici muafiyet tanınacağını duyurmuştu. Ülke adlarının ise Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompoe ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından resmen bugün söyleneceği bildirilmişti. Öte yandan, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez cuma günü, “Türkiye’nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasını olduğunu öğreniyoruz. Ancak ayrıntılar elimize erişmedi.” söylemesini yapmıştı.

İYK YAPTIRIM KOLİYİ 7 AĞUSTOS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ… Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 senesinde İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile beraber imza atılan nükleer uyuşmadan, ülkesini 8 Mayıs’ta sürüklemişti. Bu kararın ardından Washington yönetimi, İran’a müteveccih ilk yaptırım kolisini 7 Ağustos’ta yürürlüğe koymuştu. 

İlk yaptırım koliyi, İran’ın Amerika Birleşik Devletleri dolarına ulaşımını, devlet bonoyu satmasını, altın ve öbür kıymetli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini yaptırımlara tabi hale getirmişti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın