Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı. Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyenin çay ocağında geçtiği ve kurgu olduğu iddia edilen görüntülerinin gerçek olduğu ortaya çıktı.
Tutuklanan ABD’nin İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un, 17-25 Aralık darbe girişiminden 32 gün önce FETÖ’cü eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile emniyette...

AB’den, Italya’ya bütçe resti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İtalya’nın 2019 taslak bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddetti.

AB’den, Italya’ya bütçe resti

Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, İtalya’nın 2019 yılı   taslak planının reddedildiği belirtildi. Red gerekçesi olarak planının birliğin mali kurallarına ciddi  uyumsuzluk içermesi gösterildi. Reddedilen planının gerekli düzeltmeler yapılarak 3 hafta içinde  Komisyonuna yeniden sunulması gerektiği belirtilen açıklamada, İtalya’nın  gelecek yıl vereceği bütçe açığını düşürmesi gerektiğine işaret edildi. İtalya, nisan ayında açıkladığı istikrar programında 2019 yılı bütçe  açığı hedefini yüzde 0,8 olarak belirlemişti. Yeni hükümet ise bu oranı  planlananın 3 katı kadar artıracak bir bütçe taslağı hazırlamıştı.  üyesi ülkelerin ekonomik ve parasal birliğe katılımı için  öngörülmüş zorunlu koşulların belirlendiği Maastricht kriterlerine göre,  ülkelerin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 60’ını  geçmemesi gerekiyor. Bu oranın aşılması durumunda ilgili ülkenin düzeltici  önlemler alması ve kamu harcamalarını azaltması gerekiyor. İtalya ile AB arasındaki “bütçe” krizi  İtalya’nın gelecek yıl bütçe açığının yaklaşık yüzde 1,6 seviyesinde  olması hedefleniyordu ancak hükümet, uzun müzakereler sonucu işsizlere sağlanacak  vatandaşlık geliri (muhtaçlık aylığı), emeklilik yaşını tekrar düşürmeye yönelik  reform, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik yardım, vergi affı ve sabit  vergi oranı gibi vaadlerini gerçekleştirmek amacıyla bütçede fazladan yüzde 0,8  oranında açık verilmesini kararlaştırmıştı. Hükümetin 15 Ekim’de AB Komisyonuna gönderdiği bütçe taslağında,  gelecek yıl için GSYH’ye oranla bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 olmuştu. İtalya,  bütçe açığının 2020 yılında yüzde 2,1’e, 2021’de ise yüzde 1,8’e düşürüleceğini  açıklamıştı. İtalya’nın bu bütçe planına, AB kurumları ve üye ülkelerden  eleştiriler gelmişti. AB Komisyonu, geçen günlerde İtalyan hükümetine gönderdiği mektupta,  İtalya’nın 2019 bütçe kanununun İstikrar Paktı tarihinde görülmemiş şekilde  hedeflerden sapma gösterdiğini ve bunun paktın yükümlülüklerine uyulmamasına yol  açtığını vurgulamıştı. İtalya, Yunanistan’dan sonra AB’de milli gelire göre en fazla kamu  borcu olan ülke konumunda bulunuyor. İtalya’nın, borcunu AB kuralları gereği  azaltması gerekiyor. Yunanistan’ın kamu borcu, GSYH’sinin yüzde 180’ine denk geliyor. Bu  oran, İtalya’da yüzde 130 seviyelerinde bulunuyor.    

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.