Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı dünyasının radikalizmi kullandığını söyleyerek, “Mesela, Amerikalılar şu anda, bizim kırsalda bitirdiğimiz MLKP terör örgütüyle çalışıyor. Daha önce PYD ve PKK...
Van, Mardin ve Diyarbakır HDP belediyelerine atılan Kayyum'la ilgili halk ne düşünyür? Yeni Vatan Gazetesi sokaklarda halka mikrofon uzattı. Konu ile ilgili halk tepkili.
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulacağı bilinen yeni partilere sert tepki gösterdi. Öztrak ‘Yeni parti...

AB’den Türkiye ile zirveye ‘düşük profil’ formülü

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la biraraya gelecek.

AB’den Türkiye ile zirveye ‘düşük profil’ formülü

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la biraraya gelecek.

Reuters, üst düzey AB yetkililerine dayandırdığı haberinde, zirvenin Brüksel yerine Varna’da düzenlenmesinin, Avrupa tarafının buluşmayı ‘düşük profilli tutmak’ istemesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

‘GERİLİMDEN DUYULAN RAHATSIZLIK YÜZÜNDEN’

Reuters’e konuşan üst düzey AB yetkilileri, AB liderlerinin Türkiye ilişkilerdeki gerilimden duydukları rahatsızlık nedeniyle zirveyi Brüksel yerine Varna’da yapmayı tercih ettiklerini söyledi.

‘TÜRK TARAFI BRÜKSEL’DE TOPLANILMASINI TALEP ETTİ’

Bir AB yetkilisi, Türkiye’nin zirvenin Brüksel’de yapılmasını istediğini, ancak Avrupa tarafının ‘zirvenin profilini düşürmek’ amacıyla AB dönem başkanı Bulgaristan’ın Varna kentinde karar kıldığını aktardı.

‘ZORLU GEÇECEK’

Haberde hem Türk hem de Avrupa tarafının zirvenin zorlu bir atmosferde gerçekleşeceği beklentisinde oldukları belirtildi. Ancak karşılıklı çıkarların diyaloğu sürdürmek dışında seçenek bırakmadığı vurgulandı.

‘3 MİLYAR EURO DAHA ÖDENECEK’

Reuters’a konuşan bir başka AB yetkilisi de zirvede Suriyeli sığınmacılar konusunun gündemde olacağını, AB’nin Türkiye’ye sığınmacı mutabakatı çerçevesinde taahhüt edilen ikinci 3 milyar euroluk kaynağı serbest bırakmaya hazırlandığını anlattı.

Bu kaynağın Suriyeli sığınmacıların okul, tıbbi bakım ve meslek eğitimi gibi ihtiyaçları için kullanılması öngörülüyor.

‘VİZE SERBESTİSİ, GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLEMESİ İMKANSIZ’

Aynı AB yetkilisi, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konularında ilerlemenin ise imkansız olduğunu söyledi.

‘TERÖRLE MÜCADELE YASALARINI YUMUŞATMA TASLAĞI YETMEZ’

Ankara’nın üyelik müzakerelerine yeniden başlanabilmesi için yargı ve hukuk alanında gerekli reformları hayata geçireceğine AB liderlerinin son derece şüpheli baktığını belirten AB yetkilisi, “Terörle mücadele yasalarının yumuşatılması yönünde bir taslak sunsalar bile bu yeterli olmayacaktır… Vize serbestisini AB liderleri de Avrupa Parlamentosu da şu anda kabul etmez” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın