Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...
Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin şehit olduğu saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini ve fotoğrafını yayınladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı müdürlükten yapılan yazılı açıklamada,...

Abdullah Tivnikli kimdir aslen nereli 59 yaşında öldü

Abdullah Tivnikli kimdir aslen nereli 59 yaşında öldü

’nin vefat haberi başta yakınları olmak üzere iş dünyasını yasa boğdu. 59 yaşında, İstanbul’da rehabilitasyon gördüğü sağlık kurumunda hayatını yitiren  katılım bankacılığı alanında uzman şahıslardan biriydi. Aslen Erzurumlu olan  , 60 bin çalışanın olduğu Eksim Holding’in de esasını atan bireylerdendir. Peki ’nin eşi ve çocukları kimdir?

EKSİM Yatırım Holding’ten yapılan söylemede “Eksim Yatırım Holding İdare Heyeti Başkanı Abdullah Tivnikli, İstanbul’da bir zamandır rehabilitasyon gördüğü sağlık kurumunda, 59 yaşında yaşamını kaybetti.” denildi

Söylemenin devamında Tivnikli ile alakalı şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’de ve İngiltere’de aldığı lisans ve lisansüstü eğitimlerin ardından, genç yaşlarından itibaren ehemmiyetli projelerde vazife alan Abdullah Tivnikli, idareyicilik vazifelerinin yanı gizeme yurt içinde ve yurt dışında yaptığı iyilikseverlik işleriyle de tanınıyordu.

ABDULLAH TİVİKLİ KİMDİR: 1959 senesinde Erzurum’da doğan Abdullah Tivnikli, 1981 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı’nden mezun oldu ve bu üniversitede Şirket yüksek lisansını bitirdi.

Yüksek lisans eğitiminin ardından akademik çalışmalar için İngiltere’ye giden Abdullah Tivnikli, burada katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, yasal altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim aldı ve çalışmalar yaptı. Türkiye’de 1980’lerin başında özgür piyasa ekonomisine geçilmesiyle beraber, 1983 senesinde aldığı bir davet üzerine katılım bankacılığının yasal altyapısının hazırlanmasında vazife yapmak üzere ülkesine döndü. Katılım bankacılığı modelinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan Albaraka Türk’şan kuruluş sürecinde yer aldı.

1986 senesinde aile firmayı olan Eksim heyetti. Holding, asıllaştırdığı besin, tahıl ve petrol türevlerinin ticaretiyle seneler içinde büyük firmalar arasına girdi. Enerji yatırımlarıyla gelişen Eksim, yenilenebilir enerji imalinde ülkemizin en büyük firmaları arasına girdi. Elektrik dağıtım ve satış hizmetlerinde de Abdullah Tivnikli’nin önderliğinde ehemmiyetli yatırımlar asıllaştırdı.

BANKA İDARESİNDE YER ALDI: Abdullah Tivnikli, 1988 senesinde Kuveyt Türk Katılım Bankası İdare Heyeti Abonesi, 2001 senesinde aynı bankada İdare Heyeti Başkan Yardımcısı ve 2005 senesinde Türk Telekomünikasyon A.Ş. İdare Heyeti Abonesi olarak atandı. Tivnikli, vakıf faaliyetlerine daha fazla zaman ayırmak için 2015’te Kuveyt Türk’teki başkan yardımcılığı vazifesinden dağıldı.

CENAZE MERASİMİ BUGÜN :Çok rakamda cami, mektep, yurt ve aşevi yaptıran, gençlerin yurt içinde ve yurt dışında eğitim almasına ve akademik çalışmaların yaşama geçirilmesine yardımsever olarak aralıksız desteklediyen Abdullah Tivnikli, İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı ve SETA gibi bir hayli vakfın ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı. Tivnikli, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Kurulu Abonesi ve Bahreyn Kraliyeti Fahri Konsolosu olarak da vazife yapıyordu. Abdullah Tivnikli, dört çocuk babasıydı.

Tivnikli’nin cenazesi, Marmara İlahiyat Camisi’nde bugün ikindi zamanında kılınacak cenaze namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek

6 BİNİ AŞKIN ÇALIŞAN: Abdullah Tivnikli’nin başında bulunduğu Eksim Holding’in esası 1986 senesinde atıldı. Besin alanındaki faaliyetleri ile öğrenilen Eksim Holding, geçtiğimiz senelerde enerji sektörüne de yöneldi. Gayrimenkul sektöründe de yatırımları bulunan Eksim Holding bünyesinde 6 bini aşkın şahıs çalışıyor. Holding bünyesinde bulunan Sinangil Un, Türkiye’nin en büyük 500 işletmeden biri konumundaydı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın