Yeni Vatan Gazetesi

Ahed Tamimi kimdir?

Ahed Tamimi kimdir?

Ahed Temimi 2001 yılında dünyaya geldi. Babası Bassem al-Temimi annesi Nariman al-Temimi’dir.

Anne ve baba tarafından Çerkes asıllı olan Temimi “Filistin’in cesur kızı” ya da Filistin’in kahramanı” olarak tanınıdı ve Filistin direnişinin yeni sembolü olarak gösterildi.

Küçük yaşından itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla bilinen Temimi, 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atarak İsrail işgalini protesto etti. Ayrıca o sırada 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Temimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden kurtaramasıyla dikkat çekti.

Korkuyu benliğinde yok etmiş: Ahed Temimi

İsrail askerlerine karşı cesur tavrı nedeniyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülen Temimi 2017 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gelen askerlerce gözaltına alındı.

Sokağına kadar gelen İsrail askerlerinin karşısına dikilen 16 yaşındaki Filistinli genç kıza beş ayrı saldırı ve taş atma gibi suçlamalar yöneltiliyor.

İsrail, gözaltına aldığı Filistinli Ahed Temimi’nin güvenlik güçlerine saldırıdan yargılanacağını duyurdu.

Haaretz gazetesinin son dakika olarak verdiği habere göre, 16 yaşındaki genç kıza yöneltilen suçlamalar arasında beş kez askerlere saldırı ve taş atmak gibi maddeler var.

Ahed ve anne Neriman Temimi

ANNESİNE DE SORUŞTURMA AÇILDI
Ahed’in annesi Neriman Temimi için de sosyal medya yorumları nedeniyle soruşturma açıldı.

İsrail savcılığı, Temimi’nin kuzeni Nur Naci Temimi’nin kefaletle serbest bırakılmasına bugün itirazda bulunmuştu.

Hanzala Cesaret Ödülü sahibi Ahed Temimi ile annesi Neriman, halen gözaltında. İsrail makamları, sorgunun devam etmesi için gözaltı süresini uzatmıştı.

Yaklaşık 7 bin Filistinliyi hapishanelerinde tutan İsrail, askerlerine kafa tutan cesur kız Temimi’yi 19 Aralık’ta gözaltına almıştı.
Ahed Temimi, bundan altı yıl önce ağabeyinin gözaltına alınması sırasında askerlerin karşısına dikilmiş ve dünyada gündem olmuştu.

Latuff tarafından çizilen Ahed Temimi karikatur.

için dev kampanya

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, İsrail tarafından gözaltına alınan “Hanzala Cesaret Ödülü” sahibi Filistinli Ahed et-Temimi’ye (16) destek için bir kampanya başlattı.

“Ahed, ahdimizdir. Filistinli çocuklara özgürlük” temalı kampanya kapsamında, Filistin’deki okullarda düzenlenecek bir takım etkinliklerle, İsrail tarafından gözaltına alınan çocukların sorunlarına ışık tutulması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve bazı kurumlarının bünyesinde düzenlenen kampanyanın ilk durağı olarak, Temimi’nin gözaltına alınmadan önce eğitim gördüğü Ramallah’taki El-Bire Kız Lisesi seçildi.

Eğitim ve Öğretim Bakanı Sabri Saydam, lisedeki konuşmasında, bu etkinliğin, işgal güçlerinin yaşam ve eğitim hayatından mahrum bıraktığı Filistinli çocuklara destek olan okullar adına düzenlendiğini ifade etti.

YenivatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın