Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Tuvana Türkay kadın arkadaşı ile dudak dudağa öpüşüp sosyal medya üzerinden paylaşınca takipçilerinden çok sert mesajlar aldı.Istıgram hesabından arkadaşı ile dudak dudağa öpüşüp video çeken...
Mutlu Kaya kimdir, kaç yaşında nereli? Mutlu Kaya sağlık durumu nasıl? Mutlu Kaya hayat hikayesi yine gündemde. Uzun süredir hastanede tedavi gören Mutlu Kaya yürümeye...
Fatoş Kabasakal kimdir eşi Erkan Kayhan kim kaç yaşında nereli Fatoş Kabasakal oynadığı dizi ve filmler hangileri Fatoş Kabasakal nereli kaç yaşında Fatoş Kabasakal evlendi...

AİHM’den, Hz. Muhammed’e hakaret kararı

AİHM, Hz. Muhammed’e hakaretin düşünce özgürlüğü kapsamına girmeyeceğine karar verdi.

AİHM’den, Hz. Muhammed’e hakaret kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (), Avusturyalı bir vatandaşın ’e yönelik hakaret içeren sözlerinin düşünce alınamayacağına karar verdi.

Oy birliği ile karar verildi

AİHM tarafından yapılan yazılı açıklamada, 47 yaşındaki Avusturya vatandaşını 2009 yılında Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren sözlerin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili 10. maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar verildiği belirtildi.

“Dini özgürlüğü tehdit eder”

Avusturya mahkemelerinin bu kişi hakkında yerinde ve doğru gerekçelerle hükmettiği vurgusu yapılan açıklamada, “Kullanılan tartışmalı ifadeler objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit eder” ifadesine yer verildi.

Yerel mahkeme para cezasına çarptırmıştı

Avusturya’da “İslam’ın Temel Unsurları” seminerinde 2009’da konuşan 47 yaşındaki vatandaş, buradaki konuşmasında Hz. Muhammed’e yönelik ağır ithamlarda bulunmuş, 2011’de yerel mahkeme bu kişiyi dini öğretiyi aşağıladığı gerekçesiyle 480 avro para cezasına çarptırmıştı.

İtirazına ret gelince AİHM’e başvurdu

Verilen cezaya itiraz eden Avusturyalı kişi, davayı Yüksek Mahkemeye taşımış, ancak mahkeme Hz. Muhammed’e hakaret eden kişinin itirazını kabul etmemişti. Bunun üzerine söz konusu kişi davayı AİHM’e taşımıştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın