Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı. Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyenin çay ocağında geçtiği ve kurgu olduğu iddia edilen görüntülerinin gerçek olduğu ortaya çıktı.
Tutuklanan ABD’nin İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un, 17-25 Aralık darbe girişiminden 32 gün önce FETÖ’cü eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile emniyette...

AK Parti’den genel af çağırısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığı af önerisine AK Parti içinden ilk destek geldi.

AK Parti’den genel af çağırısı

Milletvekili , köşesinde Bahçeli’nin önerisine destek verdi ve “Kısmi bir af gerekli” dedi.

“HÜKÜMETİN GÜNDEMİMİZDE YOK DEDİĞİ ‘GENEL AF’ MESELESİDİR”

Metiner şu ifadeleri kullandı:

lideri Bahçeli seçim öncesinde gündeme af meselesini taşıdı.

AK Parti Hükümeti gündemlerinde af meselesi olmadığını söyledi. Hükümetin gündemimizde yok dediği ‘genel af’ meselesidir. Hükümet adına yapılan açıklamada ‘Biz genel affa karşıyız!’ anlayışı ön plana çıkartıldı. Bahçeli’nin somut bazı isimler üzerinden yaptığı ve bu yüzden toplumun belirli kesimlerinde hiddetli infiale yol açan af çağrısı özünde genel af çağrısı değildi aslında.

Odatv’nin haberine göre, bundan sonra da gündemden düşmeyecek. O yüzden toptancı yargılardan bulunmadan önce eni-konu düşünmek lazım.”

“BİR DİZİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ SAĞLAYACAK…”

“Cezaevlerimizin fiziki koşullarından tutunuz da FETÖ yargısının yol açtığı mağduriyetlere varıncaya değin bir dizi sorunun çözümünü sağlayacak bir çerçevenin ortaya konulması şart” diyen Metiner “Bir yanda adaletsizliği gidermek, öbür yanda toplumsal vicdanı rahatsız etmemek bulunacak çözümün anahtarını oluşturmalı” diye yazdı.

“KISMİ AFFA İHTİYAÇ VAR”

Metiner, yazısını şöyle sürdürdü:

“TBMM İnsan Hakları Komisyonu çatısı altında kurulan daimi alt komisyonlardan biri olan ‘Cezaevleri Komisyonu’nun başkanlığını yapan bir milletvekili olarak söylemek durumundayım ki sınırları iyi çizilmiş bir kısmi affa ihtiyaç var.

Ülkemizin cezaevlerini, komisyonumuzda bulunan diğer partilere mensup milletvekili arkadaşlarımızla dolaştık. Tutuklu ve hükümlülerle birebir koğuşlarında görüşmeler yaptık. Cezaevlerinin fiziki şartlarını en ince detaylarına varıncaya kadar inceledik. O yüzden tanıklığımıza dayanarak söylüyorum “af” meselesi ne siyasi mülahazalarla gündeme getirilecek bir konudur, ne de büsbütün gözden kaçırılacak bir meseledir.

Artık geldiğimiz bu noktada AK Parti’nin de seçimden sonra bu meseleyi dediğim iki kriter çerçevesinde, yani adaletsizliği gidermek ve toplum vicdanını rahatsız etmemek çerçevesine oturtulmuş bir çözüm paketi hazırlamasında yarar olduğu kanaatindeyim. O yüzden sınırları iyi çizilmiş kısmi bir af gerekli diyorum. Pek tabii ‘genel af’ kabul edilemez.”

“SEÇİM SONRASI BU SORUN UYGUN BİR FORMÜLLE MUTLAKA ÇÖZÜLMELİDİR”

Metiner yazısında ayrıca bir dizi önerileri de sıraladı. Metiner’in önerileri şöyle:

“Bir: Rahmetli büyük mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu örneğinde olduğu gibi binlerce insan dönemin 28 Şubat ve FETÖ yargısının ideolojik-siyasi önyargıları dolayısıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla tecziye edildiler. ‘İlim Kitabevi’ etrafında geçmişte faaliyet gösterirken ‘örgütsel cinayet’ iddialarıyla tecziye edilenlerden tutunuz da 28 Şubat ve FETÖ yargısının malum saiklerle verdiği cezalar dolayısıyla içerde yatanlar var hâlâ. Dosyalarında somut hiçbir delil olmamasına rağmen içerde tutulan binlerce insanımız ‘af’ değil ‘yeniden yargılanma’ istiyor.

İki: İnfaz sisteminden kaynaklanan mağduriyetler var. Mesela, adam hüküm giymiş bir ağır suçtan. Yatacağı kadar yatmış. Kendisine kanunen tanınan infazdan yararlanarak dışarı çıkmış. 10-12 yıllık infaz süresi diyelim ki beş yıl içinde suç işlememek kaydıyla ertelenmiş. Dışarı çıktıktan sonra altı aylık-bir yıllık suç işlediğinde o infazı yanıyor. Yani 10-12 yıl tekrar yatırılıyor. Bazen insan bir iftiraya kurban gittiğini ispatlayamadan da suçlu diye içeri tıkılabilir. O yüzden 6 aylık ceza aldı diye ertelenmiş 10-12 yıllık cezanın giydirilmesi adaletle bağdaşmaz. Bu konunun da mutlaka yeniden düzenlenmesi şart.

Üç: Bazı cezaevlerimiz nefes alınamayacak ölçüde dolu. Diğerlerinde de normalin üstünde fazlalık var. Bunun yol açtığı insani sorunları ve dramları ancak oraları görenler bilir. O yüzden ‘kısmi af’ cezaevlerindeki bu insani sorunun çözülmesini mümkün kılar.

Ezcümle diyeceğim şu: Seçim sonrası bu sorun uygun bir formülle mutlaka çözülmelidir.”

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gökhan dedi ki:

    Herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı var. Hiç hata yapmadınız mı? Sınırları iyi çizilmiş AF şart.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.