Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...
Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı Irak'ın Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen Kayseri Kapalı Çarşısı'nda yangın çıktı. Yangın nedeniyle çarşıda bulunan 400'ü aşkın iş...

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

Hitit dönemine ait Hüseyin Dede Vazosu’nun üzerinde yer alan arp betimlemesinin, müzik aletinin Roma ve eski Yunan kültüründen önce Anadolu kültüründe var olduğunu ortaya koyuyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

Çorum Müzesi’nde sergilenen, Hitit dönemine ait ’nun üzerindeki motifinin, bu müzik aletinin ve kültüründen önce kültüründe yer aldığının göstergesi olduğuna işaret ediyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Çorum Müzesi’nde, Anadolu’nun önemli uygarlıklarından Hititlere başkentlik yapan Alacahöyük, - ile ve gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntular ile pek çok eser sergileniyor. Müzede özel bölmede sergilenen Hüseyin Dede Vazosu ise en çok ilgi gören eserlerin başında geliyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

“BETİMLEMELERLER KABARTMALAR YAPILMIŞ”

Çorum Müzesi Müdür Vekili Metin Çakar, Hüseyin Dede Vazosu’nun 1997 yılında Sungurlu ilçesi Yörüklü beldesi Hüseyin Dede Tepesi’nde yapılan arkeolojik çalışma sonucu çıkarıldığını söyleyerek, “Yüzeysel olarak kabartmalı bir vazo bu. Önce vazonun gövdesi yapılmış daha sonra üzerine betimleme yoluyla kabartmalar işlenmiş” dedi.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo


Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın