Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
KARS’ın Paslı köyündeki kayıp Sedanur’la ilgili şüpheli olarak gözaltına alınan Ertan Bozkurt, gözaltı öncesinde Müge Anlı’nın programına bağlanıp bir sürü yalan söylemiş. KARS’ın Kağızman ilçesine...
Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'ın Edelstaal Group'a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda' Dışİşleri Bakanlığını ziyaret...
Fransa’da park kavgası nedeniyle çocuklarının gözleri önünde öldürülen Ali Ünlü’nün ailesine destek olmak için yardım kampanyası başlatıldı.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

Hitit dönemine ait Hüseyin Dede Vazosu’nun üzerinde yer alan arp betimlemesinin, müzik aletinin Roma ve eski Yunan kültüründen önce Anadolu kültüründe var olduğunu ortaya koyuyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

Müzesi’nde sergilenen, Hitit dönemine ait ’nun üzerindeki arp motifinin, bu müzik aletinin ve eski Yunan kültüründen önce kültüründe yer aldığının göstergesi olduğuna işaret ediyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Çorum Müzesi’nde, Anadolu’nun önemli uygarlıklarından Hititlere başkentlik yapan , - ile ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntular ile pek çok eser sergileniyor. Müzede özel bölmede sergilenen Hüseyin Dede Vazosu ise en çok ilgi gören eserlerin başında geliyor.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo

“BETİMLEMELERLER KABARTMALAR YAPILMIŞ”

Çorum Müzesi Müdür Vekili Metin Çakar, Hüseyin Dede Vazosu’nun 1997 yılında Sungurlu ilçesi Yörüklü beldesi Hüseyin Dede Tepesi’nde yapılan arkeolojik çalışma sonucu çıkarıldığını söyleyerek, “Yüzeysel olarak kabartmalı bir vazo bu. Önce vazonun gövdesi yapılmış daha sonra üzerine betimleme yoluyla kabartmalar işlenmiş” dedi.

Anadolu geçmişine ışık tutan vazo


Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın