Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bir süre önce Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluğu’na atanan Engin Arıkan'a nezaket ziyaretleri devam ediyor.
Fransa’da önceki gün çocukları önünde park tartışması yüzünden vahşice öldürülen Ali Ünlü anlısına cumartesi günü yürüyüş düzenlenecek. 
Ünlü ayakkabı firması Hotiç'ten sonra şimdi de Yeşil Kundura konkordato ilan etti. Tekrar gündeme gelen konkordatonun ne olduğuna ilişkin bilgiler gündemde sıkça araştırılmaya başlandı. İşte...

Anayasa değişiklik teklifi Genel Kurulda

Anayasa değişiklik teklifi Genel Kurulda

TBMM (AA) – Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda, 343 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulundaki gizli oylamaya 488 milletvekili katıldı.

Maddeye 343 kabul, 142 ret oyu çıktı. 2 oy boş kullanılırken, 1 oy geçersiz sayıldı.

Kabul edilen maddeye göre, Anayasa’daki “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesileceğine” dair hükmün kaldırılması, değişikliğin yayımı tarihinde; mevcut anayasada Bakanlar Kurulu, sıkıyönetim, tasarı, kanun hükmünde kararname, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ibarelerinin kaldırılmasına dair değişiklikler de TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda cumhurbaşkanının görevi başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması, TBMM seçimleri ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimine ilişkin değişiklikler, birlikte yapılacak ilk TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

-Özel, Türkeş ve Erbakan’ı dinletti

Bu arada madde üzerinde verdiği önergesi üzerinde söz alan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasında ciddi tutarsızlık gösterdiğini, anayasa değişikliğiyle ilgili tartışmalarda “en azından bu günahını afettirdiğini” söyledi. Sancar, aynı sağduyuyu AK Parti milletvekillerinden de beklemenin hakları olduğunu ifade etti.

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sataşma gerekçesiyle söz aldı.

“Bir kutuyla, hafıza ve vicdan kutusuyla” kürsüye çıktığını söyleyen Özel, “Duyacağınız ses sizi rahatsız etmeyecek, bunu kendi iç sesiniz olarak dinlemenizi umut ediyoruz.” dedi.

Daha sonra Özel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş’in sesinden başkanlık sistemini eleştiren ifadelerini dinletti. Özel, Erbakan’ın AK Parti Grubu’na, Türkeş’in de MHP Grubuna seslendiğini kaydetti.

Daha sonra teklifin tümü üzerinde gizli oylamaya geçildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın