Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı. Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyenin çay ocağında geçtiği ve kurgu olduğu iddia edilen görüntülerinin gerçek olduğu ortaya çıktı.
Tutuklanan ABD’nin İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un, 17-25 Aralık darbe girişiminden 32 gün önce FETÖ’cü eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile emniyette...

Ardahan'da Rahvan At Yarışları

Ardahan'da Rahvan At Yarışları

ARDAHAN (AA) – Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve 3. Doğu Anadolu Şampiyonası gerçekleştirildi.

ve Ardahan Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği şampiyona, merkeze bağlı Sulakyurt Köyü mevkisindeki Yarış Sahası’nda yapıldı.

Üçlü tay, dörtlü tay, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde yapılan yarışmayı, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Belediye Başkanı ve çok sayıda vatandaş izledi.

Burada konuşan Belediye Başkanı Köksoy, ata sporu olan rahvan at yarışlarını yaşatmak için çeşitli etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Düzenledikleri yarışmaya ilişkin çok talep aldıklarını ve bu nedenle organizasyonu geleneksel hale getirdiklerini belirten Köksoy, şunları kaydetti:

“Rahvan at, Ardahan’ın geleneğinde yüz yıllardır devam eden bir spordur. Önemli bir potansiyel değerdir. Bu spor ata sporumuzdur. Aynı zamanda bu kadim coğrafyanın, Orta Doğu’nun, Anadolu’nun, Kafkasya’nın çok önemli bir spor dalıdır. Ardahan Belediyesi olarak bu değerli sporumuzu yaşatmayı kendimize görev bildik.”

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Murat Arabul da yarışmanın güzel bir ortamda ve spor centilmenliğine yakışacak şekilde geçmesini temenni etti.

Çok sayıda seyircinin heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar çerçevesinde dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı.

Şampiyonanın sonunda üçlü ay kategorisinde ipi göğüsleyen isim Veysi Baykal olurken, dörtlü tay yarışında Bekir Özsert birinci oldu. Küçük-orta ve büyük-orta kategorilerinin birincilik ödülünü Yener Koçulu kazandı. Başaltı yarışının kazanan ismi İsa İleri ve baş kategorisindeki yarışmanın lideri ise İlker Tutar oldu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.