Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın ortak canlı yayını sonrası Anadolu Ajansından yapılan açıklamada, “AA, seçim sonucu açıklayan değil, veri aktaran bir medya kuruluşudur. Türkiye’de seçim...
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Kıbrıs Adası açıklarındaki doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin, Avrupa Birliği’nden (AB) yaptırım talebinde bulunacaklarını söyledi. Başbakanlık binasında olağanüstü gerçekleştirilen Dışişleri...
Bu akşam Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında yapılacak programı saat 21.00’de birçok televizyon kanalı ortak yayınlayacak. Peki Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu yayını online internetten...

Avrupa Birliği liderleri Brexit için toplanacak!

Avrupa Birliği liderleri Brexit için toplanacak!

’nin (AB) 28 lideri, , dış politika, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek için Brüksel’de bir araya gelecek. Belçika’nın başkenti Brüksel’de 13 Aralık’ta başlayacak ve 14 Aralık’ta sona erecek zirve, AB üyesi ülkelerin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek.

Başbakanı Theresa May, liderleri Brexit’e ilişkin ülkesinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirecek. Daha sonra May dışındaki 27 lider konuyu kendi aralarında ele alacak.

Zirvede, liderlerin Brexit’te ‘anlaşmasız ayrılık’ seçeneğini de değerlendirmesi bekleniyor.

MALİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

Liderler, Brexit’in yanı sıra AB’nin 2021-2027 bütçesini görüşecek. Bu kapsamda liderlerin sonbaharda bütçe konusunda anlaşmaya varması öngörülüyor.

Son oturum olan Euro Zirvesi’nde bölgenin reform planı ele alınacak.

Plan kapsamında, finansman sorunu yaşayan Euro Bölgesi ülkelerine mali destek sağlamak için kurulan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) rolünü güçlendirme konusunda atılacak adımlar değerlendirilecek.

Euro Bölgesi’nde banka ve kredi kurumlarının zor durumlardan kurtarılması veya tasfiyesi için kullanılmak üzere kurulan Tek Çözüm Fonu’na yönelik de değişiklikler görüşülecek.

Söz konusu adımlarla Avrupa’da Bankacılık Birliği’nin istikrar ve güveninin artırılması amaçlanıyor.

Fransa ve Almanya’nın ortaya attığı AB bütçesinin bir parçası olarak Euro Bölgesi bütçesi kurulması fikri liderler tarafından ele alınacak.

Liderlerin, Avrupa Parasal Birliği’nin reformuna ilişkin görüşmeler yapması planlanıyor.

DIŞ POLİTİKA DA GÖRÜŞÜLECEK

AB liderlerinin dış politikada ana gündem maddesi ise Azak Denizi’nde Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz olacak.

Bunun yanı sıra gelecek yıl yapılması planlanan AB-Arap Birliği Zirvesi’ne ilişkin hazırlıklar ele alınacak.

Göç, bölgesel gelişmeler, terörizmle mücadele gibi konular da zirvenin diğer gündem maddelerini oluşturacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın