Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...

Avrupa Birliği liderleri Brexit için toplanacak!

Avrupa Birliği liderleri Brexit için toplanacak!

’nin (AB) 28 lideri, , dış politika, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek için Brüksel’de bir araya gelecek. Belçika’nın başkenti Brüksel’de 13 Aralık’ta başlayacak ve 14 Aralık’ta sona erecek zirve, AB üyesi ülkelerin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek.

Başbakanı Theresa May, liderleri Brexit’e ilişkin ülkesinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirecek. Daha sonra May dışındaki 27 lider konuyu kendi aralarında ele alacak.

Zirvede, liderlerin Brexit’te ‘anlaşmasız ayrılık’ seçeneğini de değerlendirmesi bekleniyor.

MALİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

Liderler, Brexit’in yanı sıra AB’nin 2021-2027 bütçesini görüşecek. Bu kapsamda liderlerin sonbaharda bütçe konusunda anlaşmaya varması öngörülüyor.

Son oturum olan Euro Zirvesi’nde bölgenin reform planı ele alınacak.

Plan kapsamında, finansman sorunu yaşayan Euro Bölgesi ülkelerine mali destek sağlamak için kurulan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) rolünü güçlendirme konusunda atılacak adımlar değerlendirilecek.

Euro Bölgesi’nde banka ve kredi kurumlarının zor durumlardan kurtarılması veya tasfiyesi için kullanılmak üzere kurulan Tek Çözüm Fonu’na yönelik de değişiklikler görüşülecek.

Söz konusu adımlarla Avrupa’da Bankacılık Birliği’nin istikrar ve güveninin artırılması amaçlanıyor.

Fransa ve Almanya’nın ortaya attığı AB bütçesinin bir parçası olarak Euro Bölgesi bütçesi kurulması fikri liderler tarafından ele alınacak.

Liderlerin, Avrupa Parasal Birliği’nin reformuna ilişkin görüşmeler yapması planlanıyor.

DIŞ POLİTİKA DA GÖRÜŞÜLECEK

AB liderlerinin dış politikada ana gündem maddesi ise Azak Denizi’nde Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz olacak.

Bunun yanı sıra gelecek yıl yapılması planlanan AB-Arap Birliği Zirvesi’ne ilişkin hazırlıklar ele alınacak.

Göç, bölgesel gelişmeler, terörizmle mücadele gibi konular da zirvenin diğer gündem maddelerini oluşturacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın