Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İsrail güçleri tarafından geçtiğimiz cuma günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te  gözaltına alınan Türk asıllı milletvekili Tunahan Kuzu, Hollanda’ya döndü Hollanda Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu...
Türkmen milletvekilinin danışmanı olduğu iddia edilen Turgut Hürmüzlü, Irak'ta yaptığı yolsuzluğu geniş kapsamlı anlattı, Whatsapp grub konuşmasında bulunan insanlara, "gidin Azerbaycan'a davetiye alın gelin başkan...
Sempatik tavırlarının yanı sıra sesi ile sevilen türkücü Sevcan Orhan yoğun bakıma alındı. Videotorakoskopi operasyonu geçiren Sevcan Orhan’a ne oldu, hastalığı ne Sevcan Orhan kanser...

Avrupa inatlaşıyor göçmenler ölüyor

İtalya ve Malta arasındaki başlayan göçmen krizi mültecilerin hayatını tehlikeye atıyor. Biri 629, diğeri 800 göçmen taşıyan iki tekne açık denizde tutuluyor. İspanya gemilerden birine limanını açarken, 800 göçmen ölümle hayat arasında mücadele ediyor.

Avrupa inatlaşıyor göçmenler ölüyor

İtalya, Malta’nın kabul etmediği 126 göçmeni taşıyan ‘Seefuchs’ isimli STK gemisini ülkenin  güneyindeki Pozzallo Limanı’na kabul etmek zorunda kalmasından sonra  629 göçmen taşıyan Aquarius ve 800 mültecinin bulunduğu Sea Watch 3 gemilerini geri çevirdi. İspanya Aquarius’a Valencia limanını açtı. Mülteci gemilerinin Malta’ya gitmesini isteyen İtalya, bütün ’yı suçluyor. Sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee’nin Aquarius gemisi, önceki gün Orta Akdeniz’de   kurtardığı 629 kaçak göçmen gemisinin İtalyan limanlarına girmek için istediği izin Roma’dan çıkmadı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve  Malta Başbakanı Joseph Muscatkarşılıklı suçlamalarla birlikte mültecileri almayacaklarını duyurdu.  İtalyan hükümetin göç karşıtı aşırı sağcı Lig Partisi liderib başbakan yardımcısı ve İçişleri Bakanı olan Matteo Salvini Maltalıların Aquarius’un Valletta’ya gelmesine izin vermesini isteyen bir mektup gönderdi. Salvini, Twitter’dan da İtalya’nın “bugünden itibaren göç işine hayır demeye başlayacağı” açıkladı. 

IRKÇI BAKANDAN REST

Malta’yı suçlayan Salvini İtalya’nın göç konusunda “yalnız bırakılmaya devam edilemeyeceğini” bildirdi. Malta hükümeti kendilerinin yetkili olmadığını açıklarken Başbakanı Muscat, Twitter’dan Aquarius’u kabul etmeyeceklerini yineleyerek Roma’yı da göçmenlerle ilgili tehlikeli bir durum yaratmakla suçladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İtalya birimi mültecilerin bir an önce karaya çıkarılmalarını isteyerek “yüzlerce insanın hayatının riske sokulduğunu” duyurdu. Sınır Tanımayan Doktorlar da Acquarius’taki göçmenlerin Avrupa politikalarının kurbanları olmalarından korktuklarını açıkladı. Sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee kurtarılan 629 kaçak göçmenin 123’ünün refakatsiz çocuk, 11’inin çocuk ve 7’sinin hamile olduğunu bildirdi. 

800 GÖÇMEN DAHA 

İtalya ve Malta’nın inatlaşması nedeniyle 629 insan Akdeniz’de yaşam mücadelesi verirken İtalyan ANSA haber ajansı dün gece de 800 göçmenin kurtarıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Salvini Facebook’tan “Sea Watch 3 gemisinin  sayısız göçmenle dolu bir şekilde Akdeniz’de beklediğini duyurarak Almanya, , Malta ve Fransa’yı hedef aldı. Salvini bu göçmenlerin de kabul etmeyecelerini şöyle duyurdu: 

İSPANYA KABUL ETTİ

“Avrupa’nın umurunda değil, bu kadar yeter. Hayat kurtarmak bir görevdir ama İtalya’yı kocaman bir sığınmacı kampına çevirmeye hayır. İtalya, boyun eğmeye ve itaat etmeye bir son verdi. Artık burada ‘hayır’ diyen birileri var. #LimanlarıKapatıyoruz.” AB de İtalya ve Malta arasındaki mülteci kriziyle ilgili “insanların hayatları sözkonusu gemidekilerin htiyaç duydukları bakımı alması” çağrısı yaptı. Uzun süredir açık denizde tutulan 629 göçmene ise İspanya kabul etti. Başbakan Pedro Sanchez’in Aquarius gemisinin İspanya limanlarına demirlemesine izin verdiği açıklandı. Geminin Valencia Limanı’na yanaşacağı belirtildi.  

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın