Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...
İnternetin kullanımı yayıldıkça yeni mecra ve uzmanlık alanları çıktı. İnternette paylaşımlarından para kazanan yada meşhur olanlar fenomen haline gelince özel hayatları da gün yüzüne çıktı.
Burcu Biricik kimdir kaç yaşında nereli Burcu Biricik dizileri nelerdir merak ediliyor. Burcu Biricik Penti reklam yüzü oldu. Magazin dünyasının sık konuşulan ismi Burcu Biricik...

Avrupa Türkleri Düşünce Platformu Nedir? Ne zaman Kuruldu? Kimler tarafından kuruldu?

Avrupa Türkleri Düşünce Platformu Nedir? Ne zaman Kuruldu? Kimler tarafından kuruldu?

Haber-Analiz | Şimşek Göktaş

Belcika’da kurulduğu belirtilen Avrupa Türkleri Düşünce Platformu (ATDP) internette hakkında hiç bir bilgi belirtilmemektedir. Kim veya kimler tarafından kuruldu? Türkçe’nın dışında amacı nedir? İleri dönük projeleri nelerdir? Yönetimde bulunan kişi veya kişilerin Türkiye ve Avrupa’daki gelişmelere bakış açıları nelerdir?

Alta yer alan afişteki konuşmacı davetlilerin bir kısmı FETÖ ile bağını 17/25 Aralık FETÖ darbesinden sonrada ilişkilerini sürdürdüler. Bu bağlamda, Avrupa Türkleri Düşünce Plarformu’nun FETÖ’ye bakış açısı merak konusudur. Hollanda’dan konuşmacı olarak davet edilen ve Ahmet Suat Arı 17/25 Aralık FETÖ darbesinden sonrada FETÖ ile olan ilişkilerini sürdürdüler.

Veyis Güngör, “Zaman” adlı FETÖ medyasının azılı köşe yazarlarından bir tanesi idi. Öyle ki, 17/25 Aralık’tan sonra “Devlet ve Cemaat” olarak adlandırılan kavga dönemlerinde kendisinin köşe yazılarının artık “Zaman”da yer almamasını duyunca hemen Avrupa’daki “Zaman” adlı gazetenin Almanya’daki genel merkezine gidiyor ve yazılarının artı gönderdiği haberlerin yer alması için FETÖ tarafında olduğunu dile getiriyor. Görüşmelerden sonra Güngör’ün FETÖ medyası ile ilşkileri devam ediyor. Öte yandan Ahmet Suat Arı, FETÖ’ye kendisini o kadar kaptırıyor ki; Fethullah Gülen adlı terörist başının ‘yazdığı’ söylenen kitaplarını ‘ailem kampanyası’ diyerek Gülen’nin ‘kitap’larını kartonlar dolusu Hollanda genelinde dağıtıyordu.

Veyis Güngör ve Ahmet Suat Arı (gravatsız olan) Gülen’nin yazdığı ileri sürülen 24 kitap ‘Ailem kampanyası’ Hollanda genelinde dağıtırken bir kare. 

Veyis Güngör’ün ‘Amsterdam Mektupları’ adlı kitabın arka kapağının görüntüsü. Güngör, 15 Temmuz kanlı FETÖ darbesinden sonra ‘Amsterdam Mektupları’ adlı ‘kitap’ piyasadan kaldırıldı.

Gelişmelerden hemen sonra Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hollanda başkanlığından Veyis Güngör ve UETD Hollanda sekreterliğinden Ahmet Suat Arı zorla görevden alındı. Güngör UETD dönemin genel başkanı Süleyman Çelik’i dinlemiyor ve görevi bırakmamak için direndiği biliniyordu. Güngör’ün görevden alınması için AK Parti İstanbul Milletvekili araya girdi ve Veyis Güngör’ün görevi bırakması için Hollanda’ya konuyu çözmek üzere geldi. ve Güngör’ü görevden aldı. FETÖ ile bağını inkar etmeyen Güngör, kendisinden sonra UETD Hollanda yönetimine gelen şahıslar ile özel uğraş içine girdi ve yönetimi bir yıl içinde yıprattı; yönetim istifa etmek zorunda kaldı.

Avrupa Türkleri Düşünce Platformu, Hollanda’dan Veyis Güngör ve Ahmet Suat Arı’yı göstere göstere davet ettiğine göre söz konusu kurumu çok geniş kapsamlı araştırmak ve Avrupalı Türklerin kafasında oluşan ve yanıtsız kalan soruları, yöneticilere yöneltip ve soruların takipçisi olmak gerek.

Güngör ve Ahmet Suat Arı adlı kişiler, 15 Temmuz kanlı FETÖ darbesinin arkasında Erdoğan’nın olduğunu ileri sürüyor.  Avrupa Türkleri Düşünce Platformu bu bağlamda 15 Temmuz FETÖ darbesi ile ilgili ne düşünüyor?

Söz konusu o toplantının afişi:

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın