Yeni Vatan Gazetesi

Avukat Nazmi Türkkol: Birlikte daha güzel bir Amsterdam için çalışacağız!

Avukat Nazmi Türkkol: Birlikte daha güzel bir Amsterdam için çalışacağız!

[dropcap]D[/dropcap]emokratlar 66 (D66) , Vatan Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Türkkol, “Son yıllarda yasaların ve prosedürlerin fazlasıyla karmaşık olması nedeni ile  sorunlara kişisel bazda yaklaşmanın yanında sistem üzerinde de etkili olmam gerektiğini düşündüm için siyasette daha aktif rol oynamam gerektiğine karar vererek D66’dan Amsterdam Belediye Meclis Üyesi Adaylığımı koydum,” dedi.

Türkkol, özelikle Hollanda Türklerinin ticari ve sosyal haklarını savunması ve Hollanda hükümetine karşı açtığı toplu davalarda ödenekleri kesilen vatandaşların davalarını kazanması ve ödeneklerin tekrar geri ödenmesini sağlaması nedeni ile Hollanda Türk toplumunda “Türklerin hak savunucusu” olarak gösteriliyor.

NEDEN D66?

‘Amstirdam’ı tanıyorum ve sorunlarını biliyorum’

Herkese eşit şans ve sosyal birlikteliğin önemine değinen Avukat Türkkol, “neden D66’yi tercih ettiniz” sorusuna, “D66 açık fikirli, eşitlikçi, pozitif ve sosyal-liberal bir partidir. D66, kişisel özgürlüklere önem veren partidir. Amsterdam son seneleri ekonomik olarak çok iyi geçirdi. Ancak maalesef bütün Amsterdamlılar bunun yararını göremedi. Bazı gruplar kendilerini duyulmamış hissediyorlar ve gruplar arasında büyüyen bir güvensizlik söz konusu. Amsterdam’ı tanıyorum ve sorunlarını biliyorum. Bu sorunların çözümünde aktif olmak istiyorum. Birleştirici bir yaklaşımla, birbirinden uzaklaşan bu gruplar arasında köprü olmak istiyorum. Ayrımcılık bütün Amsterdamlıların sorunudur. Her türlü ayrımcılığa hep birlikte, sert bir şekilde karşı çıkmalıyız. İyi eğitim ve diploma çok önemli. Pek çok MBO öğrencisi iyi bir staj yeri bulamadıkları için eğitimlerini zamanında tamamlayamıyorlar. Bütün MBO öğrencilerinin iyi bir staja hakkı olduğunu ve onlara yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Amsterdam Belediyesi de bir işveren olarak daha aktif bir rol oynamalıdır. Gelecek senelerde staj yerlerinin oluşturulmasını sağlaması gerektiğine inanıyorum,” dedi.

‘Hepimizin gurur duyacağı bir Amsterdam için adayım’

Çocuk ve gençler için destek kurumlarında yaşanan sıkıntıların büyük olduğunu bildiren Türkkol, Amterdam belediyesinin bu konuda daha aktif olması ve yatırım yapmasını ifade ediyor. Türkkol, “Sosyal hizmetlerdeki bekleme sırasının çok uzun olması nedeniyle, psikolojik desteğe ihtiyacı olan çocuklar zamanında yardım alamamaktadır. Bu hizmeti vermesi gerek kurum çalışanları aşırı iş yoğunluğu nedeniyle görevlerini hakkıyla yerine getirememektedir. Bu konuda da belediyenin yatırım yapması gerektiği görüşündeyim. Hepimizin kendini evinde hissedeceği ve gurur duyacağı bir Amsterdam için ve bu sorunların gidirilmesi için aktif bir şekilde faaliyet yapacağız. Bu bağlamda sizlerin desteğine ihtiyacımız var. 21 Mart belediye meclis üyesi seçimlerinde oy vererek destek olmanızı önemle rica ederim. Şimdiden teşekkür ediyorum bütün seçmenlerime,”

?

Türkkol, 1969 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da doğdu. Amsterdam ve çevresinde eğitim hayatını tamamladı. Siyasi arenaya (D66) ile başladı. “ dışında herhangi bir partide siyaset yapmayı düşünmüyorum” dedi. Ve  D66’dan Amsterdam Belediye Meclis Üyesi adaylığını koydu. Hollanda’da oturma izi olmayan Türk vatandaşların haklarını savunmak amacı ile ‘Witte İllegalen Regeling‘ adındaki organizede ektif rol oynadı. Uzun yıllar Hollanda’da yaşayan ve ikametgah alamayan Türk vatandaşlarının açlık girevine başlaması dönemlerinde Türkkol, vatandaşların yanında durdu ve Amsterdam Belediye başkanı ile hukuki görüşmeler başlatı, belediye başkanına geri adım attırdı. ‘Koppelingswet‘ kapsamındaki davaları kazandı.

Hollanda’da sık sık tartışılan ‘EK  ödenekler‘ konusunu Avrupa Divanına taşıdı ve 245 Türk vatandaşın davasını kazandı artı ‘uyum yasası‘ masraflarının tamamını Hollanda devletine ödetti.

Avukat Nazmi Türkkol, ’un üyesi oldu ve 5 yıl boyunca önemli kararlarda yer aldı.

Hukuksal manada Hollanda’daki Türk vatandaşlarını bilinçlendirmek için, T.C. Rotterdam başkonsolosluğun da 10 yıl durmaksızın halkın hukuk danışmanlığını yaptı.

Avukat Nazmi Türkkol, evli ve bir çocuk babasıdır.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın