Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İSTANBUL Bahçelievler'de 15 yaşındaki lise talebesi Mert Can Karagöz caddede yürüdüğü sırada kimliği bilinmeyen birey ya da şahıslarca pompalı tüfekle hamleye uğradı. Sırtından ve ensesinden...
Eser Karabil kimdir? Diriliş Ertuğrul oyuncusu Eser Karabil kaç yaşında nereli? Kara Gül dizisinden tanınan Eser Karabil Diriliş Ertuğrul'da hangi karakteri canlandıracak? soruların yanıtları bugün...
Abdullah Tivnikli'nin vefatı iş dünyasını yasa boğdu, erken yaşta ölüm eden Abdullah Tivnikli'nin ardından hayat öyküsü ve zaferleri merak edildi. Aslen Erzurumlu olan ve 59 yaşındaki...

Bakan Bekir Pakdemirli ‘ 4-5 ay boyunca Türkiye’nin stokları yeterli’

Bakan Bekir Pakdemirli ‘ 4-5 ay boyunca Türkiye’nin stokları yeterli’
Tarım ve Orman Bakanı , Kahramanmaraş’ta katıldığı bir TV programında konuştu.Türkiye’nin kırmızı  yapımı ve ithalatına ait değerlendirmede bulunan Pakdemirli, 81 şehirde teşkilatı olan 3 market zincirinde kuşbaşı eti 31 TL’den kıymayı ise 29 liraya sattıklarını belirtti.

Türkiye’de değişik maliyetlerde her türlü ete karşı arz olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti: “Sosyal mesullük anlamında verilen ucuz etler vasati aylık 5-6 bin ton ama Türkiye’de 100 bin tonun üzerinde et tüketimi var. Bu et tüketimini bize şunu gösteriyor. Her çeşit, her nitelik ve maliyetteki kırmızı ete yurttaşımız rağbet ediyor ve bunu satın almaya devam ediyor.

İTHALİN NEDENİ TÜKETİM ARTIŞI
Bu mevzuda bir ölçü ithalat yapıyoruz, yapmak vaziyetindeyiz. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığımız artırmışız. Küçükbaş 30 milyondan 45 milyona gelmiş. Büyükbaş hayvan varlığımız 9 milyondan 16 milyona gelmiş. Hakikatinde imalde yüzde 60 çoğalışımız var. Peki bu zafere neden ediyoruz. Çok kolay bir nedeni var.

Türkiye 2002 senesinde birey başı 6 kg et harcıyordu şimdi 15 kilo et yemeye başlamış. Türkiye’nin refahı çoğalmıştır. CHP milletvekilleri bu işlere hiç tevessül etmesinler. 2002’de bu ulusun gıda eti yokmuş bugün 15 kilo yiyor. Her şey kırmızı etten yana.”

ŞİMDİLİK İTHALATA İHTİYACIMIZ YOK
Beyaz etin fazla ihracatının bulunduğunu, bunun da 400 milyon dolar olduğunu dile getiren Pakdemirli, balık etinde 2023 niyetlerine eriştiklerini, bunun da 1 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Yurttaşın seçimine hürmet dinlediklerini vurgulayan Pakdemirli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yurttaşın seçimine bir şey diyemeyiz ama azıcık daha tavuk ve balık eti yesek hakikatinde Türkiye et olarak kendiliğindene yeter ama seçim bu tarafta. Biz de Bakanlık olarak bunu kendimize ödev edindik. Biz bu işin ithalatını tamamlayacağız. Yerli üreticimizi destekleyeceğiz.İthal zaman zaman yapmak zorunda kalabilir miyiz? Ben önümüzdeki 4-5 ay ette ithallik bir gidişat görmüyorum. Önümüzdeki 4-5 ay süresince Türkiye’nin stokları bol bol yeterli. Bunu tekerrür yılbaşından sonra değerlendiririz. Bir lüzum olursa ithalat yapılır.

“2021’den sonra özellikle kasaplık et ithalatı tamamen sıfır olacak.” diyen Pakdemirli, şu anda da ithalat bulunmadığına işaret etti. Pakdemirli, bazı tüccarların besilik dana getirdiğini, bunun gelmesinde de fayda olduğunu kaydolarak “Ama onun dışında kasaplık canlı hayvan ithalatımız 2021’den sonra allahın izniyle bir daha olmayacak.” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın