Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmada şehit düşen piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın ailesine telefonla başsağlığı dileklerini iletti.
Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, eylemin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığını, sorumlular hakkında yasal işlemin başlatılacağınu bildirildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı Cumhurbaşkanlığı yakından takip ediyor.

Bakan Mehmet Ersoy müjdeyi verdi 26 Kasım’da Türkiye’de olacak

Bakan Mehmet Ersoy müjdeyi verdi 26 Kasım’da Türkiye’de olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Anadolu Ajansı Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“40 milyon sayısını geçeceğiz”
Turist rakamındaki çoğalışa değinen Ersoy, “Şahıs rakamlarında yüzde 23 çoğalışla takribî 32 milyon turiste geldik üçüncü çeyrek sonunda. Demek ki biz 40 milyon sayısını geçeceğiz ve Türkiye rekorunu kırmış olacağız.” dedi.

Çoğalışın neşelendirici ve umut verici olduğunu belirten Ersoy, “Bundan sonra odaklanmamız gereken, şahıs başı gecelik kazancı nasıl artıracağımız.” diye konuştu.

“Geleceği kurtaracak en ehemmiyetli yatırımlardan”
Bakan Ersoy, kolej statülü turizm iş liseleri mevzusunda “Kaptan mektepler seçtik, bunları partner otellerle birleştirdik. İlk etapta 10 sınama mektebinde buna başlıyoruz. 76 turizm iş lisesi var, 5 sene içinde tamamını bu statüye alacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy, “Hem Batı ülkelerinden hem Rusça konuşan ülkelerden hem de Orta Doğu ülkelerinden Antalya-Dalaman-Bodrum-İzmir destinasyonlarına nisan ayı haysiyetiyle tarifeli seferleri başlatıyoruz Türk Hava Yolları’yla.” söylemesinde bulundu.

Bakan Ersoy, İstanbul Havalimanı’nın İstanbul turizmi ve Türkiye turizmi açısından geleceği kurtaracak en ehemmiyetli yatırımlardan biri olduğunu vurguladı.

“PR’a çok öncelik vereceğiz”
Türkiye’nin üzerine yapıştırılmış bir yosunu meseleyi olduğunu söyleyen Ersoy, “Ehemmiyetli olan bu yosunu meselesinden de bizim sıyrılmamız gerekiyor. Bunun için de PR’a çok öncelik vereceğiz.” dedi.

“Normalleşmiş tanıtımların hissesini eksilteceğiz, buradan tasarruf ettiğimiz kısmı yeni teknoloji alanlarına kaydıracağız.” diyen Ersoy, şöyle devam etti:

“Kendisini ülkesine kanıtlamış kanı önderleri veya bloggerlar, sosyal medyada takipçileri yüksek şahıslarla geniş kapsamlı PR çalışmasını 2019’da başlatacağız..Türkiye’nin önde gelmiş medya ajanslarıyla eylem tasarıyı hazırladık. Yılbaşına kadar Türkiye’nin yeni sloganlarını bitirmiş olacağız, mayıs ayına kadar kreatif neticelerini üreteceğiz.” 

Booking ve UBER mevzusuna da değinen Ersoy, “Hassasiyetimiz ödenti ve haksız rekabeti kaldırmak, başka hiçbir şey yok. Gelsin o da ödentisini ödesin, denk koşullarda rekabet etsin.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Türkiye’nin önündeki en büyük maninin turizm açısından tasarılı ve programlı gelişim olduğunu düşünüyorum. Bu tasarılama ve programlamayı uzun vadeli, doğru yapabilirsek çok daha iyi yerlere gelebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Çingene Kızı 26 Kasım’da getirilecek”
Çingene Kızı ile alakalı mozaik parçaların son evreye geldiğini belirten Ersoy, “26 Kasım haysiyetiyle Chicago’dan Türk Hava Yolları uçağıyla ’e getirilecek.” dedi.

Ersoy, 2003-2018 seneleri arasında 4 bin 319 parça tarihi yapıtın yurt dışında tespit edilip Türkiye’ye getirildiğini söyledi.

“Turizmde Türkiye’yi 7 bölgeye ayırmaya karar verdik”
Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Turizm Geliştirme Fonu hazırlıklarımız son evreye gelmek üzere. Kasım gibi netleşecek, yasalaşacak allahın izniyle. Hem özel sektörün tanıtımda daha katılımcı olmasını sağlayacağız hem de yalnızca tanıtım değil yatırımda da lider bir kuruluş olacak. Türkiye’yi 7 bölgeye ayırmaya karar verdik; İstanbul, Dalaman, Antalya, Nevşehir, Trabzon, Van ve Diyarbakır etrafındaki bölgeler olarak tasarlıyoruz. Buralarda emin noktalarda büyük yatırım alanları da geliştireceğiz.”

Ersoy, “Türkiye’nin yalnızca turizm yatırım kıymetinin dahi çok ciddi şahaneler yaratacağını görebiliyorum, yatırımcı bulmakta kasvet sürüklemeyeceklerini görebiliyorum. Bir Hayli dünya yurttaşının da bu projelerle beraber Türkiye’ye yerleşmek isteyebileceğini, yaşamının geri kalan kısmını Türkiye’de geçirmek isteyeceğini düşünüyorum.” dedi.

“Süresi dolan teşvikleri yenilemeyi düşünmüyoruz”
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, turizmde gelecek seneyi ‘Göbeklitepe Seneyi’ bülten etmek istediklerini bildirdi.

Ersoy, Türkiye’de 153 noktada kazı yapıldığını belirterek, “Bunun 122’si mahallî kazı takımları, 31’i yabancı kazı takımları tarafından yapılıyor. İlk yapacağımız ehemmiyetli atak, turizm açısından da ehemmiyetli olan 20 ehemmiyetli noktada kazı çalışmalarının 12 aya dağılması.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, “Süresi dolan teşvikleri yenilemeyi düşünmüyoruz. 2019’da ‘cruise’u desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Film çekimlerini basitleştirmek için valiliklerde Çekim Koordinasyon Heyeti kurulacağını söyleyen Ersoy, bu heyetlerin İlk etapta 7 kentte olacağını söyledi.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın