Yeni Vatan Gazetesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Gaziantep'te

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Gaziantep'te

GAZİANTEP (AA) – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı , Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarına ilişkin, “Önümüzdeki günlerde yani 2017’nin başından itibaren bu kredinin piyasalara yansımalarını hep beraber göreceğiz. Rahatlama 2017’nin başından itibaren ilk 6 ay içerisinde olacak.” dedi.

Özlü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, önemli bir sanayi kenti olan Gaziantep’in aslında bölgenin en gelişmiş şehirlerinin başında geldiğini, artık dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını, bu anlamda da dikkat çektiğini belirtti.

Kentin sahip olduğu sanayi potansiyeli ve Suriyeli sığınmacıyı misafir etme kabiliyetiyle özel bir model olduğunu aktaran Bakan Özlü, “O yüzden Gaziantep’in sıçrama yapabilmesi için özel bir model üzerinde çalışacağız. Gaziantep’teki mevcut organize sanayi bölgelerinin (OSB) geliştirilmesi, Kilis’te yeni bir OSB kurulması gibi tüm konuları hep birlikte geliştireceğiz. İnşallah bugünkü temasların ardından güzel bir çalışma ortaya çıkar. Bakanlık olarak Gaziantep’e bilim merkezi kuracağız. Bunu belediyemizle kuracağız. Bu anlamdaki çalışmalarda son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde TUBİTAK’ın içini donatacağı bir bilim merkezini Gaziantep’e kazandıracağız.” diye konuştu.

Özlü, Halep’teki gelişmeler doğrultusunda bakanlık olarak herhangi bir çalışma olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine, “Bizim ile ilgili organize sanayi kurulması yönünde çalışmamız var. İnşallah ’de kurulacak bu organize sanayi bölgesinin temelini nisan mayıs gibi atacağız. Burada da Suriyeli mültecilerin istihdam edilmesi için organize sanayi bölgesinde çalışma yapacağız.” yanıtını verdi.

’deki olayların sıkıntılı olduğunu anlatan Bakan Özlü, “Çok kolay değil. Gerçekten Türkiye uğraşıp, gayret sarf ediyor. Ama Halep’in dünden bugüne çözülebilecek kadar kolay olmadığını takdir edersiniz.” dedi.

Özlü, ekonomide kısa vadede rahatlama bekleyip beklenmediği yönündeki bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Ekonomiyle ilgili Bakanlar Kurulu’nda çok değerlendirmeler yapıldı. En sonunda geçen perşembe günü bir hazırladık. Yaklaşık 250 milyar TL’lik kredi hacmi piyasaya sunulması ve bunun teminatının da devlet tarafından bankalara verilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde yani 2017’nin başından itibaren bu kredinin piyasalara yansımalarını hep beraber göreceğiz. Rahatlama 2017’nin başından itibaren ilk 6 ay içerisinde olacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın