Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

Bırakacağını açıklayan Merkel konuştu

Bırakacağını açıklayan Merkel konuştu

, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile tertip edilen ortak basın buluşmasında yaptığı söylemede partisinin aralık ayında Hamburg’da yapacağı klasik kurultayında genel başkanlığa aday olmaması ve ortaya çıkan aday adlarına ait, “Şu an için bu bir sarih süreç. Delegeler nasıl karar verir bakacağız.” ifadesini kullandı.

Merkel ayrıca parti liderliğinden parçalayacak olmasının beynelmilel etraftaki görüşme eforunu zayıflatacağı iddialarını da yalanlayarak, “Beynelmilel röportajlarda pozisyonun değişeceğini düşünmüyorum. Hatta başbakanlık vazifeme daha fazla konsantre olabileceğimi düşünüyorum.” dedi.

 Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU Genel Başkanı Angela Merkel’in, aralıkta genel başkanlık, 2021’de de başbakanlık için yine aday olmayacağını söylemesi, ülkede geniş akustik bulmuştu.

MISIR İLE İLİŞKİLER

Merkel, Mısır ile ülkesinin ilişkilerine de değinerek bu ülkedeki sivil toplumun ehemmiyetine dikkati çekti.  Alman Şansölye, Mısır’daki insan hakları gidişatını tenkit etmekten sakınarak, “Sivil toplumun büyümesi için kendisini cesaretlendiriyoruz ve bunu bir fırsat olarak görüyoruz” diye konuştu.

Mısır’a yasadışı göçün Avrupa’ya akışını durdurma mücadelelerinden dolayı teşekkür eden Merkel, “Mısır deniz hududunu harikulade bir biçimde hakimiyet ediyor. Ülkede yaşayan pek çok sığınmacı olmasına karşın, Avrupa’ya göç asıllaşmıyor.” dedi.

“KISACA TARTIŞTIK”

Sisi ile yaptığı görüşmede, Libya ve Suriye’deki vaziyetleri ve Ortadoğu anlaşmazlığı gibi bölgesel mevzuları da ele aldıklarını aktaran Alman Şansölye, “Gazze’deki gidişatı da kısaca tartıştık. Her ikimiz de mevcut vaziyet sebebiyle oldukça karışık hale gelen bu etrafta iki devletli bir çözümün korunucularıyız.” ifadelerini kullandı.  Sol partilerin tenkitlerine karşın Almanya’nın Mısır’a silah ihracatının 2013 ila 2017 arası yüzde 205 çoğalması dikkat sürüklüyor. Berlin geçen sene insan hakları ihlalleriyle gündemde olan Mısır’a 708 milyon avroluk silah ihracatı reelleştirdi. Siemens, Sisi’nin 2015’teki Berlin ziyareti sırasında, Mısırlı işletmelerle ortaklaşa 3 adet natürel gaz mutasyon santrali ve toplam 600 türbinli 12 adet rüzgar enerjisi santrali kurmak için 8 milyar avroluk uyuşma imza atmıştı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın