Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı.
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı "Ermeni Diasporası Dosyası" adını verdiği bir video paylaştı...
T.C. Dışişleri Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği heyeti Hollanda'yi ziyaret etti ve Hollanda Ticaret Odası Türkiye Masası yetkilisi Cor Bekker eşliğinde Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilgili...

BM İnsan Hakları Konseyi Özel Raportörü, Özbekistan'daki incelemelerini tamamladı

– 15 yıl sonra hükümet tarafından davet edilen ilk özel raportör Şahid, 12 gün boyunca yöneticiler, aktivist ve mahkumlarla bir araya geldi

BM İnsan Hakları Konseyi Özel Raportörü, Özbekistan'daki incelemelerini tamamladı

TAŞKENT (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi din ve inanç özgürlüğü özel raportörü , 'da devlet yöneticileri, aktivist ve mahkumlarla yaptığı temasların ardından incelemelerini tamamladı.

Şahid, ülkede 12 gün boyunca gerçekleştirdiği inceleme ve temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Kendisinin 2002'den beri davet edilen ilk özel raportör olduğunu kaydeden Şahid, bu daveti hükümetin attığı önemli adım olarak nitelendirdi.

Ülkedeki temasları kapsamında Taşkent, Fergana, Buhara ve Nukus şehirlerinde incelemelerde bulunduğunu, "Caslık" cezaevini ziyaret ederek mahkumlarla başbaşa konuştuğunu, insan hakları aktivistleri ve devlet yöneticileriyle bir araya geldiğini belirten Şahid, bu temaslarının ardından geçici bir rapor hazırladığını, hükümete tekliflerinin de yer alacağı ana raporu ise aralık ayında yayınlayacağını bildirdi.

Şahid, ülkede Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in öngördüğü reformların sistemli olarak hayata geçirilmesi durumunda, Özbekistan'ın kalkınmasında büyük değişimlerin yaşanabileceğini kaydederek, Özbekistan'da hayata geçirilmekte olan reformların insan haklarını koruma ve destekleme, din ve inanç özgürlüğü esasında olması gerektiğini belirtti.

Ülkedeki din ve inanç özgürlüğünün, güvenliği ön planda tutan aşırı düzenlemelere tabi olduğunu ifade eden Şahid, ayrıca din ve inanç özgürlüğü anlayışının sınırlı kaldığını, gerek din gerek dini özgürlük konularında bilgilendirilmeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Şahid, hükümetin hayata geçireceği reformlar kapsamında mevcut meseleleri çözmenin mümkün olduğunu söyledi.

Şahid, dini ayrımcılığa karşı mücadelenin, din veya inanç özgürlüğü ve çeşitliliğine riayet edilerek yapılması gerektiğinin altını çizerek, ayrımcılık ve aşırıcılığın önlenmesi veya ona karşı mücadele yolunda din veya inanç özgürlüğünün kurban edilmemesi gerektiğini, aksi halde bunun, başlatılan reformlara geniş yol açmak yerine, onun imkanlarını kısıtlayacağını ifade etti.

Farklı milliyet, din ve mezhebe sahip insanların bir arada yaşadığı Özbekistan'da, dini hoşgörüden din ve inanç özgürlüğüne geçme zamanı geldiğini dile getiren Şahid, bunun için ülkedeki tüm din temsilcilerine dini vecibelerini yerine getirmeleri için eşit koşulların sağlanması gerektiğini kaydetti. Şahid, ayrıca son dönemde ülkede 16 binden fazla insanın emniyetin "kara listesinden" çıkarıldığını da anımsattı.

Ahmed Şahid, ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından kabul edildi. Şahid, görüşmede Özbekistan ile sistemli, açık ve yapıcı iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.