Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Hollanda'nın Amsterdam kentinde, Beşşar Esad rejiminin kimyasal silahla sivilleri katlettiği saldırının 6. yılında gösteri yapıldı.
Irak Türkmen Cephesi Türkiye önceki dönem temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile ilgili gündem yaratan açıklamalarda bulundu. Kazancı, yaptığı açıklamada, BOP’ın ilk...
Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Avrupa yapılanması, Avrupa’da yaşayan Türkleri yıldırma ve susturma girişimleri içinde oldukları öğrenildi. FETÖ örgüt yayın bülteni Zaman...

Bomba iddia! ABD İncirlik Üssü’nü boşaltıyor mu?

ABD’nin İncirlik Üssü’ndeki faaliyetleri durdurduğu ve İncirlik’i boşaltacağı iddia edildi… ABD Savunma Bakanlığı, iddiaları yalanlayarak “İncirlik’te faaliyetler sürüyor… Gerisi spekülatif haber…” dedi…

Bomba iddia! ABD İncirlik Üssü’nü boşaltıyor mu?

Savunma Bakanlığı (Pentagon), ’nin Üssü’nde faaliyetlerinin devam ettiğini ve bunun aksini iddia eden haberlerin “spekülatif” olduğunu bildirdi. Pentagon Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) masasında görevli sözcü Johnny Michael, Amerikan Wall Street Journal gazetesinin “Ankara ile Washington arasındaki gerginlikten dolayı ABD’nin Üssü’nden muharip operasyonlarını durdurduğu” iddiasını yalanladı.

TÜRK DİPLOMATİK KAYNAKLAR DOĞRULADI: Bir soru üzerine konuyla ilgili konuşan Michael, “ABD İncirlik’ten yürütülen operasyonlarını durdurmadı.” ifadesini kullandı. Sözcü, söz konusu gazetenin haberini ise “Spekülatif bir haber” olarak değerlendirdi. Türk diplomatik kaynaklar da Pentagon’un İncirlik Üssü konusundaki açıklamasını doğruladı.

WSJ’NİN İDDİASI NEYDİ?: Wall Street Journal, adları belirtilmeyen Amerikalı yetililere dayandırdığı haberinde, ABD’nin İncirlik Üssü’ndeki muharip operasyonlarını ani bir şekilde durdurduğunu ve Ankara ile Washington arasındaki gergin ilişkilerden dolayı kalıcı olarak Adana’da bulunan üsteki askeri varlığında azalmaya gideceğini iddia etmişti. 

“FİLOLAR DA AİLELER AZALTILDI”: İncirlik Üssü’nün DEAŞ ile mücadelede önemli rol oynadığı belirtilen haberde, ocak ayında bir filo A-10 savaş uçağının üsten ayrılıp Afganistan’a gittiği, üste sadece yakıt ikmal tanker uçakları kaldığı öne sürülmüştü. Haberde ayrıca Amerikan ordusunun üste bulunan aile üyelerinin sayılarının da tedrici bir şekilde düşürdüğü iddia edilmişti. 

CENTCOM’UN AFGANİSTAN PLANI: Diğer taraftan, DEAŞ ile mücadelenin hava saldırıları ayağı neredeyse bitme noktasına gelmesinden dolayı ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren savaş uçaklarının büyük bir kısmını son dönemde operasyonlara hız verilmiş olan Afganistan’a göndereceği konuşuluyordu. 

TÜRKİYE – ABD GERİLİMİ: Türkiye uzun bir zamandır ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye destek vermesine itiraz ediyor.  ABD’nin YPG/PKK konusunda Türkiye’ye verdiği birçok sözü tutmaması, Ankara ile Washington arasındaki ipleri daha da germişti. Türkiye ile ABD arasında, FETÖ ile mücadele, Irak ve Suriye başta olmak üzere bir dizi konuda çözüm geliştirilmesi amacıyla kurulan üç teknik komiteden Suriye komitesinin ilk toplantısı geçen hafta cuma günü sona ermişti.

ZAMANLAMASI MANİDAR: Toplantının “pozitif geçtiğini” ve iki ülke dışişleri bakanlarının gelecek haftalarda bir araya geleceği konuşulurken bu iddiaların ortaya atılması dikkati çekti. Öte taraftan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman Zeit Online’a verdiği mülakatta “Amerikalılarla, Menbiç ve Fırat’ın doğusundaki kentlerin istikrara kavuşturulması yönünde mutabık kaldık.” ifadesini kullanmıştı.

  • PKK
  • ABD
  • Suriye
  • PYD
  • İncirlik Üssü

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın