Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen Cumhuriyet’in 101’inci yıl dönümü dolayısıyla kutladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Aliyev’e gönderdiği...

Bozkurt İşaretine yasak

CDU İçişleri Politikaları Sözcüsü Christoph de Vries, Bozkurt selamının yasaklanmasını istedi. Almanya’nın en çok konunan gazetesi Bild’e konuşan De Vries, sadece Bozkurt işaretini değil, ülkedeki ülkücü derneklerin de yasaklanmasından yana olduğunu bildirdi.

De Vries ülkü ocaklarını kastederek, “Ben çok açık olarak Türk milliyetçi faşist organizasyon ile bunların sembollerinin yasaklanmasından yanayım. Her türlü faşizm insanı aşağılar ve toplumumuzun barışı için bir tehdittir” diye konuştu.

CDU milletvekili Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili

TERÖRİSTLERE OLUR, BOZKURT İŞARETİNE OLMAZ

CDU milletvekili Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili Türkiye karşıtı çıkışları ile bilinen ve toplantıları da konuşma yapan Sevim Dağdelen Ülkü ocakların yasaklanmasını destekledi. Yasağı savunan Dağdelen, Bozkurt selamının Hitler selamından farkının bulunmadığını iddia ederek şöyle konuştu, “Almanya’da anayasaya karşı olan en tehlikeli aşırı sağ organizasyonlarından birinin sembolü olan Bozkurt selamı Hitler selamından kesinlikle farkı yok ve yasaklanması gerekir.”

Geçtiğimiz yıllarda Bozkurt işaretine ilk yasak Avusturya’da gündeme gelmişti. Avusturya gelecek yıl 1 Mart’tan itibaren aralarında Bozkurt selamının da bulunduğu bazı işaret ve sembolleri yasaklıyacağı bekleniliyor.

‘ATATÜRK’ÜN KULLANDIĞI İŞARET DEMOKRASİ KARŞITI OLAMAZ’

Almanya Genel Sekreteri ise tartışmaların anlamsız olduğunu bildirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve dünyada özgürlüğe en çok önem veren Mustafa Kemal Atatürk de ‘bozkurt’ motifini kullanmıştır. Atatürk’ün kullandığı motif, özgürlük ve demokrasi karşıtı olamaz” diyerek tartışmaların yapay olduğunu bildirdi.

Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz

‘ALMAN YASASINA SAYGILIYIZ’

Bozkurt simgesinin, Türk kültürünün bir yansıması olduğunu ifade eden Fatih Oğuz, şunları söyledi:

“Biz, Almanya’nın dernekler yasasına göre kurulan sivil toplum kuruluşuyuz. Alman Anayasası’na uyuyoruz ve saygı duyuyoruz. Bu ülkenin yurttaşıyız. Biz, burada aile fertlerimizle birlikte yaşıyoruz. , , ve toplusal alanımız burası. Almanya’nın istikrarının sürmesi bizim önceliğimizdir. Asla Almanya’nın düzeninin yıkılması ve bozulması için bir faaliyet içinde olmadığımız gibi, bunu düşünenlere karşı tavır alacak bir tutumumuz var. Anayasaya karşı olduğumuz bir iftiradır. İfade özgürlüğünün hakim olduğu bir toplumda, yasakların ifade edilmesi uyuma katkı sağlamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve dünyada özgürlüğe en çok önem veren Mustafa Kemal Atatürk de ‘bozkurt’ motifini kullanmıştır. Atatürk’ün kullandığı motif, özgürlük ve demokrasi karşıtı olamaz.”

 

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın