Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

Bozkurt İşaretine yasak

CDU İçişleri Politikaları Sözcüsü Christoph de Vries, Bozkurt selamının yasaklanmasını istedi. Almanya’nın en çok konunan gazetesi Bild’e konuşan De Vries, sadece Bozkurt işaretini değil, ülkedeki ülkücü derneklerin de yasaklanmasından yana olduğunu bildirdi.

Bozkurt İşaretine yasak

De Vries ülkü ocaklarını kastederek, “Ben çok açık olarak Türk milliyetçi faşist organizasyon ile bunların sembollerinin yasaklanmasından yanayım. Her türlü faşizm insanı aşağılar ve toplumumuzun barışı için bir tehdittir” diye konuştu.

CDU milletvekili Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili

TERÖRİSTLERE OLUR, BOZKURT İŞARETİNE OLMAZ

CDU milletvekili Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili karşıtı çıkışları ile bilinen ve PKK toplantıları da konuşma yapan Sevim Dağdelen Ülkü ocakların yasaklanmasını destekledi. Yasağı savunan Dağdelen, Bozkurt selamının Hitler selamından farkının bulunmadığını iddia ederek şöyle konuştu, “Almanya’da anayasaya karşı olan en tehlikeli aşırı sağ organizasyonlarından birinin sembolü olan Bozkurt selamı Hitler selamından kesinlikle farkı yok ve yasaklanması gerekir.”

Geçtiğimiz yıllarda Bozkurt işaretine ilk yasak Avusturya’da gündeme gelmişti. Avusturya gelecek yıl 1 Mart’tan itibaren aralarında Bozkurt selamının da bulunduğu bazı işaret ve sembolleri yasaklıyacağı bekleniliyor.

‘ATATÜRK’ÜN KULLANDIĞI İŞARET DEMOKRASİ KARŞITI OLAMAZ’

Almanya Genel Sekreteri ise tartışmaların anlamsız olduğunu bildirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve dünyada özgürlüğe en çok önem veren Mustafa Kemal Atatürk de ‘bozkurt’ motifini kullanmıştır. Atatürk’ün kullandığı motif, özgürlük ve demokrasi karşıtı olamaz” diyerek tartışmaların yapay olduğunu bildirdi.

Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz

‘ALMAN YASASINA SAYGILIYIZ’

Bozkurt simgesinin, Türk kültürünün bir yansıması olduğunu ifade eden Fatih Oğuz, şunları söyledi:

“Biz, Almanya’nın dernekler yasasına göre kurulan sivil toplum kuruluşuyuz. Alman Anayasası’na uyuyoruz ve saygı duyuyoruz. Bu ülkenin yurttaşıyız. Biz, burada aile fertlerimizle birlikte yaşıyoruz. , , ve toplusal alanımız burası. Almanya’nın istikrarının sürmesi bizim önceliğimizdir. Asla Almanya’nın düzeninin yıkılması ve bozulması için bir faaliyet içinde olmadığımız gibi, bunu düşünenlere karşı tavır alacak bir tutumumuz var. Anayasaya karşı olduğumuz bir iftiradır. İfade özgürlüğünün hakim olduğu bir toplumda, yasakların ifade edilmesi uyuma katkı sağlamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve dünyada özgürlüğe en çok önem veren Mustafa Kemal Atatürk de ‘bozkurt’ motifini kullanmıştır. Atatürk’ün kullandığı motif, özgürlük ve demokrasi karşıtı olamaz.”

 

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın