Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkahaber adlı sitenin sahibi Yavuz Nufel ve kısa süreliğine sitede yazarlık yapan aktivist - yazar Hüseyin Sayılgan arasındaki ayrılık ve bu ayrılığın getirdiği çekişmenin perde...
Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in parlamentoyu feshetmesi sebebiyle yarın halk, milletvekillerini belirlemek üzere oy kullanacak. “Verkhovna Rada” olarak adlandırılan 450 sandalyeli parlamentosuna, seçim sistemi sebebiyle 225...
İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Tuncay Karataş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Karataş, gerekçe olarak işlerinin yoğunluğunu gösterdi. Karataş, “Kamuoyunun bildiği üzere Veteriner Hekimlik yapıyorum ve...

Çağımızın Belası : Narsist İnsanlardan Nasıl Korunuruz ?

Çağımızın Belası : Narsist İnsanlardan Nasıl Korunuruz ?

Peki narsizm nedir, narsist insanları nasıl tanırız, narsist kişilik bozukluğuna karşı ne tür önlemler alabiliriz ?

Çok uzun yıllardır tartışılıyor olsa da narsizm, sosyal medya kullanımının artması ile çok daha fazla konuşulmaya başlamıştır. Mesela iflah olmaz bir selfie bağımlısı mısınız ?

Şimdi sakince elinizdeki telefonu bırakın. Çünkü uzmanlara göre selfie bağımlılığı, günümüzde narsistik kişilik bozukluğuna sebep olabiliyor.

Peki narsizm nedir, narsist insanları nasıl tanırız, narsist kişilik bozukluğuna karşı ne tür önlemler alabiliriz ?

En kaba tanımı ile narsizm ; kişinin kendisine aşık olması, tapması olarak bilinmektedir. Türkçede “özsever“ olarak isimlendirilen narsizim, kişinin kendisinden başkasını düşünmemesi, her konuya her zaman benmerkezci yaklaşmasıdır.

Narsist Kişileri nasıl tanırız, ne tür önlemler alınabilir ?

Narsist kimseleri tanımak aslına bakılırsa oldukça kolay. Kişilik bozukluğunu tespit etmek kolay olsa da bilinen bir tedavisi yok. Çünkü her şeyin doğrusunu kendisinin bildiğini düşünen insanlara psikolojik destek veya tedavi uygulamak bir hayli zor.

Aşağıdaki maddeleri tek tek inceleyin. Eğer maddelerin çoğu sorun yaşadığınız kişiyi anlatmaya yetiyorsa, karşınızdaki katıksız bir narsist demektir.

Ben-merkezcilik: Herşeyin kendisi ile ilgili, kendisi hakkında olduğunu mu düşünüyor?
Haklılık: Kural mı koyuyor; kuralları hiçe mi sayıyor?
Küçük düşürme: Sizi aşağılıyor mu? Zorbalık mı yapıyor?
Talepkarlık: Hep kendi istediğinin olmasını mı istiyor?
Kuşkuculuk:Ona iyi davrandığınızda bunun altında ne yattığını sorguluyor, kötü niyet mi arıyor?
Mükemmeliyetçilik: Katı ve yüksek standartlara mı sahip? Onun yolundan başka bir yol olabileceğini kabul etmiyor mu?
Züppelik: Size ve diğerlerine kıyasla daha üstün olduğunu mu düşünüyor? Çabuk mu sıkılıyor?
Onay arayıcılık: Sürekli olarak başkalarının onu takdir etmesi peşinde mi?
Empatik olmamak: Sizin içsel deneyiminizi anlamak istemiyor ya da anlayamıyor mu?
Merhametsizlik: İçten bir özür dilemek onun için sözkonusu bile değil mi?
Takıntılı tekrar: Konuşurken detaylarda, küçük meselelerde takıntılı biçimde kayıp mı oluyor?
Bağımlılık: Zarar veren alışkanlıklarını bırakamıyor, kendini yatıştırmak için onlara mı başvuruyor?
Duygusal olarak kopuk: Hissetmiyor gibi mi?

MÜCADELE, AMA NASIL ?

Okulda, iş yerinde ve yakın çevremizdeki insanları seçme şansımız ne yazık ki yok. Durum böyle olunca çevremizdeki insanlarla bir arada yaşama hususunda bir takım önlemler almak gerekebiliyor.

Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlarla baş etme konusunda alanında uzman kişilerin bir takım önerileri var.

1-) Kendinizi Ezdirmeyin

Empati yeteneğinden yoksun, saygı ve utanma gibi duyguları gelişmemiş olan narsistlerin doğasında karşı tarafı sindirme eğilimi bulunuyor. Narsist biri ile bir münakaşa içindeyken asla kendinizi eksik, yetersiz hissettirmeyin. Dik durup kendi uzmanlık alanlarınızı konuşturun. Bunu yaparken karşı tarafın aşağılayıcı tavırlarını savuşturmak için kendinizden emin görünüyor olmanız önemli.

2-) Her Şeyi Eleştirmeyin

Narsist kişiler, zaten savundukları her şeyin doğru olduğunu düşündüğü için onları eleştirmenizin hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta eleştirilerinizi tiye alıp sizin daha fazla öfkelenmenize sebep olabilir ki, bu durumda oldukça yıpranmış veya çaresiz bir imaj ortaya koyarsınız. Stratejik davran, eleştirilerinde seçici ol !

3-) Cümleleri Doğru Kurun

Karşınızda gerçek anlamda bir narsist bulunuyorsa, sinirlerinizi kontrol edememe ihtimaliniz yüksek. Bu da karşı tarafın tam isediği şey : Çaresiz bırakmak. Mesela daha yapıcı bir görüntü sunmak için ses tonunuzu koruyarak  “Sana gününü göstereceğim” yerine, “Benim de haklarım var” cümlesini kullan.

En nihayetinde, ruh sağlığınız için narsistik kişilik bozukluğu olan kimselerle aranıza mesafe koymakta fayda var. Bizden söylemesi !

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın