Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmada şehit düşen piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın ailesine telefonla başsağlığı dileklerini iletti.
Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, eylemin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığını, sorumlular hakkında yasal işlemin başlatılacağınu bildirildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı Cumhurbaşkanlığı yakından takip ediyor.

Cenk Sabah Tuzcu, ‘İzle-yorum 1’ ile yüreklere dokunuyor

Cenk Sabah Tuzcu, ‘İzle-yorum 1’ ile yüreklere dokunuyor
kitabında, çocukluğunun geçtiği yere, Arnavutköy’e dinlediği özlemi, ülkesini ve dünyayı idrak etme şeklini sade ancak sansasyonel bir dille anlatırken, hayata dair bir çok mevzuda mahallîden kâinatsala uzanan bir kavrayış ve lezzetle okuyucuya sesleniyor.

Kitabında Türkiye’deki tabiat ve kültür varlıklarının yeterince korunmamasından sık sık yakınan Tuzcu, hemen her kısımda sanatın, edebiyatın, kültürün ve felsefenin ehemmiyetine vurgu yaparak, özelde çok ektileyici misaller verip, okuyucuyu cihansal yapıtlar yaratan adlara yönlendiriyor, onlarla alakalı kısa ama öz bilgi aktarıyor.

Tüm bu ciddi mevzuları anlatırken espri duygusunu her satırda sezdirme zaferini de gösteren Cenk Sabah Tuzcu, Batı ve Anadolu kültürü arasındaki farkları gizemelerken, her iki tarafın birbirlerne üstünlüğü olan taraflarını da, cılız taraflarını da içten bir biçimde anlatarak, bir yazar olarak ihtar ve tespit misyonlarını galibiyetle, nesnel biçimde yerine getiriyor.

Kendi hatıralarını yazarken, her insanın vicdanına değecek bir kitap kaleme alan Cenk Sabah Tuzcu ile onun hayatı süresince gittiği her yere, acıklı yolculuklar yapmak isteyen her insanın kesinlikle okuması geken bir yapıt İzle-yorum 1.

İLE-YORUM 2’DE MUTLULUĞUN GİZEMİNİ VERİYOR: Kitaplarını yakınları ve kendisi için yazan Cenk Sabah Tuzcu, İzle-yorum 2’de mutluluğun gizemini veriyor

Datça’ya yerleşen emekli bankacı Cenk Sabah Tuzcu’nun kaleme aldığı İzle-yorum 1’in kısa müddette 3. baskıya erişmesi ve okuyucu tarafından sevilmesinin ardından yazdığı İzle-yorum 2 de Cinius Yayınları tarafından okuyucuyla buluşturuldu.

İzle-yorum 2’de yeniden Arnavutköy’de geçen mutlu çocukluğundan, Arnavutköy’deki natürel varlıkların zaman içinde nasıl yok olduğundan bahseden Cenk Sabah Tuzcu, öğrenim yaşamı, bankacılığa başlaması ve yeryüzünün bir çok noktasında işini yaparken yaşadıklarını son derece sansasyonel bir üslupla anlatıyor.

İnsanı sıkmayan stili, sanata, edebiyata, felsefeye ve bilime dair verdiği misaller, hemen her kısımda yaptığı nesnel belirleme ve tespitler, okuyucuya gitmediği yerlere gitme, öğrenmediği coğrafyaları bilme fırsatı sunuyor.

İzle-yorum 2’yi okurken Dublin’de bir puba gidip, Dublinlilerle sohbet etmek, Bahreyn’de bir kebapçıda en hoş lezzetleri tatmak, Almanya’da trene binmek, Hollanda’da çiçeklerin içinde kaybolmak ama şehirle de Arnavutköy’şöhret geçmişinde yaşamak isteyeceksiniz.

Satırlarının arasına espriyi kesinlikle ilave eden Cenk Sabah Tuzcu,

ulusal sporlarımızdan olan plajda deve güreşinin olimpik spor dalları arasına alınmasını arz ediyor ve İzle-yorum 2’de mutluluk ve sıhhatin gizemini de veriyor.

Huzur, diyor Cenk Sabah Tuzcu, huzuru bulan mutluluğa da, sıhhate de basitçe erişir diyerek, sanki Lokman Hekim’in Misis Köprüsü’nde düşürdüğü ebedilik yöntemini bulmuşçasına müjde veriyor.

Cenk Sabah Tuzcu, her insanın en azından kendi geçmişini yazarak, gelecekte yaşayacak jenerasyonuna evrak kalitesinde bir şeyler vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, insanların daha çok okuması ve kesinlikle yazması gerektiğini altını çiziyor, cemiyeti bu kounda teşvik ediyor.

 Bu arada emeklilikten sonra azıcık da olsa Ege ya da Akdeniz’e yerleşme gibi bir düşünceniz varsa, Tuzcu’nun kitabını okuduktan sonra bu istek iyice gelişecek, içinizdeki ateş harlanacak.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın