Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İYİ Parti İstanbul Şehir Başkan Yardımcısı Avukat Osman Erusta, misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Avukat Osman Erusta, istifasını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu. “Gördüğüm gereksinim...
Daha Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dostları dün AK Parti’den istifa etti. Davutoğlu takımının AK Parti içinden hali hazırda 10 milletvekilinin yeni parti kurulması halinde...
Irak Türkmen Cephesi (İTC) Türkiye önceki dönem temsilcisi ve İTC YK ve İdari Heyet Üyesi Dr. Hicran Kazancı'nın verdiği açıklama tartişmaları beraberinde getirdi.

CHP Annelerin feryadına kulak tıkadı: Mağdurları duymadı

CHP Annelerin feryadına kulak tıkadı: Mağdurları duymadı

, Diyarbakır’da il binasında ’nın kaçırdığı çocuklarını geri isteyen ailelerin başlattığı eyleme sessiz.

Diyarbakır’da çocukları kaçırılan annelerin HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde başlattığı eylem büyüyor. Her konuda TBMM Başkanlığına soru önergeleri yağdıran ve açıklama üstüne açıklama yapan ana muhalefet partisi CHP ise sessizliğini koruyor. İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan HDP’li belediyelere “mağdurun yanında olma” gerekçesiyle sahip çıkan CHP yöneticileri ve milletvekillerinin, çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan annelerin HDP Diyarbakır İl binası önünde başlattıkları oturma eylemi karşısında sessiz kalması tartışılıyor. Parti yönetici bu konuda yöneltilen soruları geçiştirirken HDP’yi açıkça eleştirmekten kaçınıyorlar.

Bu durum parti içinde sıkıntı yaratırken özellikle batı illerinin milletvekilleri kaygılı. Bazı milletvekillerinin kendi aralarında, “Görevden alınan HDP’li belediyelere sahip çıktık. Ama çocuğunu dağdan indirmek için HDP önünde oturma eylemi yapan analara, ailelere sessiz kalıyoruz. O anaları televizyonda izliyorum. Ne kadar haklı olduklarını görmemek için kör olmak lazım. Parti bu konuda hiç olmazsa bir açıklama yapmalı ve destek vermeliydi” dedikleri öğrenildi.

İYİ PARTİ DESTEK VERDİ

CHP susarken Millet İttifakı ortaklarından İyi Parti’den HDP önünde eylem yapan ailelere destek geldi. İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Diyarbakır’da evlâtları için haykıran annelerin sesine ses vermek, herkes için bir vicdan muhasebesi ve samimiyet testidir. HDP önünde nöbet tutan ailelere destek vermek tüm STK, parti ve aydınlarımızın; çocukları terör örgütünün elinden kurtarmak da devletimizin vazifesidir.Evlâtlarımızı PKK’dan, evlâtlarımızın rızkını da israf ve savurganlıktan kurtarmak, devlet yöneticilerinin vazifesidir. Biz, milletimizin meseleleri ve dertleri ile ilgilenmekten bir adım geri durmayacağız ve her iki hususun da takipçisi olacağız.”

ANNELERİN EYLEMİNDEN ‘AÇILIM’ MESAJI ÇIKARDI

CHP Genel Merkezi’nin sessizliği sürerken CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Annelerin yanında olduklarını söyleyen Bekaroğlu’nun, “Artık yeter, bu kanı durduralım, barışı tesis edelim” diyerek “açılım” mesajı vermesi dikkat çekti: “Kim ne derse desin, Diyarbakır’da çocuklarının dağa çıkmasına/götürülmesine karşı eylem yapan, ‘artık yeter’ diyen anneler çok önemli bir şey yapıyor, yanlarındayız. Türk-Kürt hep fakir fukaranın çocuğu ölüyor. Artık yeter, bu kanı durduralım, barışı tesis edelim!”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın