Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ankara destekli yerel bir televizyon kanalının yayın müdürü olduğu bilinen ve Irak Türkmen Cephesi (İTC) başkanı Erşat Salihi'nin kardeşi olan Türkeş Salihi'nin diplomasının 'sahte' olduğu...
İYİ Parti İstanbul Şehir Başkan Yardımcısı Avukat Osman Erusta, misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Avukat Osman Erusta, istifasını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu. “Gördüğüm gereksinim...
Daha Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dostları dün AK Parti’den istifa etti. Davutoğlu takımının AK Parti içinden hali hazırda 10 milletvekilinin yeni parti kurulması halinde...

CİA bağlantılı kurumlar İYİ Parti ilişkisi belgelendi: Milyonlarca dolar desteği

CİA bağlantılı kurumlar İYİ Parti ilişkisi belgelendi: Milyonlarca dolar desteği

Eski İyi Genel Başkan Yardımcısı ’dan ilginç ifşaatlar geldi. Taşkaya, Genel Başkan Yardımcısı ve kurucu Selda Tandoğan Demirel’in aralarında bulunduğu bazı isimlerin ABD Kongresi’nin fonladığı ‘Denge ve Denetleme Ağı’yla (DDA) bağlantılı olduğunu söyledi.

İyi Parti’nin eski Medya ve Propagandadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, partide üst görevlerde bulunan birçok kişinin ABD Kongresi tarafından fonlanan ‘Denge ve Denetleme Ağı’ (DDA) adlı kuruluşla bağlantılı olduğunu söyledi. Taşkaya’nın verdiği bilgiye göre bu kişiler arasında, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Siyasi İşler Başkanı ve partinin kurucularından Selda Tandoğan Demirel öne çıkıyor. DDA, turuncu devrimlerin finansörü ’nin (NED) desteklediği bir organizasyon. Bu kuruluşların CIA ile de bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

ABD BAŞKANI’NIN EMRİYLE KURULDU

ABD’nin büyük paralar aktararak kurduğu NED’in çatısı altında kurulan mali desteği doğrudan ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Kongresi’nden alıyor. Bu kuruluşun Türkiye ayağı DDA ile İyi Partili isimlerin bağlantılı olduğunu belirten Taşkaya, “ABD Kongresi tarafından fonlanan organizasyon NED’in alt kuruluşu olan ABD dışındaki ülkelerde sözde demokrasi projesi maskesiyle hareket ediyor” diye konuştu. NED, 1983’te 40’ıncı ABD Başkanı Ronald Reagan’ın talimatıyla kuruldu. Taşkaya, “Ayrılıkçı, azınlıkçı gruplara müdahale eden bir örgüt İyi Parti’ye çöreklendi” dedi. Reagan kuruluşun misyonunu, “Dünya’daki demokrasi hareketlerine yardım etmek ve desteklemek” şeklinde açıklamıştı.

SOROS’UN YENİ TEMSİLCİSİ Mİ?

Soros’la bağlantıları ortaya çıkartılarak deşifre edilen ve Açık Toplum Enstitüsü gibi vakıfların yerini DDA’nın aldığını söyleyen Taşkaya, “DDA gibi oluşumlar çeşitli STK’ları örgütleyerek Türkiye’de siyasete müdahale etmek istiyor” dedi. İyi Parti temsilcilerinin de bu misyon doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çeken Taşkaya, “Bu kirli ilişki ağı bugün İyi Parti ve yönetim kadrolarında karşımıza çıkıyor. ’in danışmanlarından tutun da partinin karar alma kademelerindeki kilit isimlerin yolu DDA ile kesişiyor” şeklinde konuştu.

MİLYONLARCA LİRA FON AKTARILDI

Yeni anayasa çağrısında bulunan DDA, kuruluş aşamasında başta AB Komisyonu olmak üzere İngiltere, Almanya ve birçok diğer Avrupa ülkesinden ‘proje yardımı’ adı altında her yıl milyonlarca lira destek aldı. Sadece kurulduğu 2014’ten 2015’in sonuna kadar AB Komisyonu Sivil Düşün Programı 1.703.119, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupayı Birleştirme Programı 619.209, Hollanda Kraliyeti MATRA Programı 207.390, Kanada Büyükelçiliği 74.500, Alman Marshall Vakfı Karadeniz İşbirliği Fonu 140.287, İstanbul Politikalar Merkezi 122.000, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu 151.500, National Democratic Institute 217.878 TL fon sağladı. İlerleyen yıllarda aktarılan paranın giderek arttığı DDA’ya günümüze kadar yaklaşık 10 milyon lira aktarıldı. Ayrıca DDA resmi sitesinde, “2014 başından 2016 sonuna kadar DDA’nın sekreterya hizmeti, ayni destek olarak National Democratic Institute (NDI) tarafından sağlanmıştır” ifadeleriyle ABD’li NDI tarafından fonlandığını da itiraf etti.

JOE BIDEN’LA 1.5 SAAT BAŞ BAŞA

Dönemin , 2014’te 6. için geldiği İstanbul’da DDA temsilcileri ile 1.5 saat basına kapalı bir görüşme yapmıştı. FETÖ’yü destekleyen sosyal medya paylaşımlarının ortaya çıkması üzerine İyi Parti’nin sosyal medya danışmanı Kerim Çoraklık gözaltına alınmıştı. Çoraklık’tan sonra ise İyi Parti saflarına katılan iki ilginç isim de çok tartışıldı. ABD’de Google’daki dolgun maaşlı kariyerini bırakarak Türkiye’ye gelerek İyi Parti’ye katılan Taylan Yıldız’ın bu transferinin arkasındaki sebep hala bir muamma.

Kaynak: Yenişafak

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın