Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) örgüt propaganda medyası Zaman adlı paçavra muhabiri Basri Doğan, Hollanda mahkemesinden umduğunu bulamadı. Doğan tarafından 24 temmuz 2016 yılında açılan dava...
İHA’lar modern savaşların en önemli aktörleri olarak her geçen daha çok önem kazanıyor. Drone ya da İHA yani insansız hava aracı uzaktan kumanda edilen bir...
ANTALYA'da, birlikte tatil yaptığı Kazakistanlı kız arkadaşı Nailia Nutfullina'nın kendisinden ayrılmak istemesine sinirlenen Altay Aksoy (33), kaldıkları otelde kadının başını yere vura vura dövdü. Ağır...

Çifte yetim aylığına mahkemeden onay

Çifte yetim aylığına mahkemeden onay
İZMİR’de yaşayan 62 yaşındaki F.Y, Bağ-Kur statüsünde olan annesinden aldığı öksüz aylığı tarafından iptal edilip ayrıca bu paranın iadesi için babasından  kapsamında ödenen öksüz ücretinden kesinti yapılmaya başlanınca mevzuyu yargıya taşıdı.

F.Y, avukatı Ersan Karatekin aracılığıyla 9. İş Duruşmasına açtığı davada, SGK tarafından yapılan harekâtın kanuna ters olduğunu iddia etti. Annesinden aldığı öksüz aylığının yine bağlanmasını isteyen bayan, bu paranın ve değişik öksüz ücreti kesintisinin kaldırılarak legal faiziyle ödenmesini arz etti.

Dosyayı araştıran İzmir 9. İş Duruşması, F.Y’nin annesinden aldığı vefat aylığının yine bağlanması, babası üzerinden aldığı ücrette yapılan kesintinin kaldırılması ve bu süreçte paraların legal faiziyle şikayetçiye ödenmesine karar verdi.

Duruşmanın, kararında şu ifadeler yer aldı: “Şikayetçinin rastgele bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olmadığı, 15 Aralık 2000’de boşandıktan sonra yine evlenmediği ve kocasından aylık almadığı anlaşılmıştır. Şikayetçiye anadan yüzde 25, babadan yüzde 25 oranında vefat aylığı bağlanabileceği, anadan vefat aylığının Bağ-Kur yasa statüsüne ve babadan vefat aylığının ise Emekli Sandığı statüsüne göre bağlandığı dikkate alındığında şikayetçiye anasından bağlanan vefat aylığının başlangıç tarihiyle kesilmeyeceğinin kabulü gerekmiştir.”

Davalı SGK ise kararın düzenlenmesi için İzmir Bölge Adliye Mahkemesine müracaat etti. Müracaatı araştıran İzmir Bölge Adliye Duruşması 10. Hukuk Dairesi, ilk derece duruşmanın kararını aynı bahanelerle yerinde buldu.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın