Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye tarafından “terör örgütleriyle bağlantısı bulunduğu” gerekçesiyle Ocak ayında sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma’nın Suriye kökenli cihatçı sevgilisinin, Hollanda Gizli Servisi (AIVD) için...
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...

‘Darbeciler şehadet getirmesine bile müsaade etmedi’

‘Darbeciler şehadet getirmesine bile müsaade etmedi’
Fetullahçı Terör Örgütü’nün 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında Genel Komutanlığı karargahındaki eylemlere ait davaya devam edildi.

23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Müesseseleri Kampüsü’ndeki salonda görülen mahkemede, darbecilerce şehit edilenlerin yakınları ile 15 Temmuz gazileri müşteki olarak dinlendi.

Şehit Tevhit Akkan’ın oğlu, 15 Temmuz gazisi Nahit Akkan, darbe teşebbüsünün ilk saatlerinde babası ve iki kardeşiyle darbecilere karşı dayanmak için alanlara çıktıklarını anlattı.

Akkan, ilk etapta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gitmeye karar verdiklerini, ancak Jandarma Genel Komutanlığı karargahı önünde konuşlanan zırhlı vasıtaları gördükleri için burada kaldıklarını ifade etti.

Askerleri ikna etmek için gayret gösterdiklerini, bu esnada Jandarma Genel Komutanlığı nizamiyesinden kendilerine ateş edildiğini ifade eden Akkan, evvel kendisinin sonra kardeşi Emrah, ardından babası Tevhit Akkan’ın vurulduğunu aktardı.

Kendi yaralandığı sırada, babasının da kanlar içinde yüzüstü yere düştüğünü aktaran Akkan, “Babamı o biçimde görünce ona koştum, kucağıma almaya çalıştım, buna karşın onlar ateş ediyorlardı. Babamı sağlık kurumuna götürdüğümüzde yaşamını kaybetmişti, ben de yaralı olduğum için kendimden geçmiştim. Bana zorunlu müdahale yapıldıktan sonra sağlık kurumundan taburcu oldum. Şehit babam, gazi kardeşlerim ve kendi adıma tam darbecilerden davacıyım.” diye konuştu.

Hadise gününe ait güvenlik kamerası kayıtları izlettirilen Akkan, görüntülerde darbecilerin ateşi neticeyi vurulan bireylerin kendisi ve babası olduğunu teşhis etti.

“Görüntülerdeki benim daha neyi ispatlayayım”
Müşteki Akkan, beyanlarının alınmasının ardından duruşma kurulu, maznunlar ve avukatlarının suallerine yanıt verdi.

Maznun avukatlarından Ayten İzmirli, o gece Jandarma Genel Komutanlığı önünde vurulduğuna dair ispatının olup olmadığını sordu.

Bunun üzerine Akkan, “O gece babam şehit oldu, ben vuruldum. Görüntülerde vurulan benim ben… Daha size neyi ispatlayayım Avukat Hanım?” karşılığını verdi.

“Ensesinden vurdular”
15 Temmuz gazisi Dilek Mermi de darbe deklarasyonunun okunmasının ardından oğlu ve damadı ile Külliye’ye gittiklerini, vasıtadan inecekleri sırada Jandarma Genel Komutanlığı karargahı tarafından gelen helikopterin, bulundukları yere ateş ettiğini ifade etti.

Ambulanslar yaralıları almaya geldiğinde, darbecilerin buna mani olduğunu anlatan Mermi, bir müddet sonra Jandarma Genel Komutanlığı karargahından da sivillere ateş edildiğini anlattı.

Sedat Kaplan’ın vurulma anına tanık olduğunu belirten Mermi, şöyle devam etti:

“Darbecilerin vurduğu Sedat Kaplan yerdeyken yanına gelen ulus ondan şehadet getirmesini istedi. Darbeciler buna dahi izin etmedi. Bizler yalnızca tekbir getiriyor, vatanımızın sahipsiz olmadığını andırdırıyorduk. Tek emeli yerdeki yaralılara destek etmek olan bir adamı ensesinden vurup, öldürdüler. Elimizde hiçbir şey yoktu. Buna karşın bize ateş açıldı. ”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın