Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa İslam Üniversitesi'den, diploması olmadığı gerekçesi ile 'muhasebe' görevinden kovulan Fatma Jale Sağ Hollanda'nın Den Haag kentinde yeni bir Üniversite kurdu ve geçtiğimiz günlerde açılışını...
Hollanda’da, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişinin tespit edildiği iddia edildi. Hollanda’da sosyal yardım alan 12 bin Türk vatandaşı...
Uzun süredir tedavi gören HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu’nun kardeşi Koç sucuk sahiplerinden Fatih Gürcüoğlu hastalıkla mücadelesine yenik düşmüştü, geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu...

Davutoğlu’ndan tarihi dizilere sert eleştiri

Davutoğlu’ndan tarihi dizilere sert eleştiri
’ta, gençlerle toplanan daha önceki Başbakan , sağlam tarih şuurunun esasında sağlam tarih bilgisi olması gerektiğini ifade ederek, “Tarih dizileri üzerinden yalnızca tarih şuuru oluşturmaya kalkarsanız, o tarih dizileri de tarihi olaydan çok bugünle alakalı bir ileti vermeye, direnmeye başladığında şuurla bilgi arasındaki bağ kopar” dedi.

Kahramanmaraş 5’inci Beynelmilel Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında son çıkardığı ‘Duruş: Gençlerle surat surata’ adlı kitabının imza atmak için kente gelen Ahmet Davutoğlu, ilk olarak Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ı ziyaret etti. Daha sonra Kahramanmaraş Megakent Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u ziyaret eden Davutoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Okuma Koordinatörlüğü’nün daveti üzerine kitabının mütalaasını etmek için gençlerle toplandı. Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’nda asıllaştırılan faalliğe talebelerin alakası yoğun olunca dışarıda kalan talebelere Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sinevizyondan izlettirildi.

“TARİHE ASLA SLOGANLA BAKMAYACAKSINIZ”

Programa eşi Sare Davutoğlu ile katılan Ahmet Davutoğlu, kitabını 15 Temmuz alçak darbe teşebbüsü sırasında yazmaya karar verdiğini söyledi. Kimlik şuuru, edep, tarih, bilgi, düşünce metodu gibi kısımlarından ifade eden Ahmet Davutoğlu, 2 saat 15 dakikalık konuşmasının tarih kısmına geldiğinde gençlerden tarihin nesnesi yerine öznesi olmalarını istedi. Her zaman tarih şuurunu vurguladığını ancak bu mevzuda son zamanlarda kendisini üzen bazı noktalar olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

“Dostlar, sloganlarla dedikodularla tarihi ayır edeceksiniz. Son yarıyıllarda tarihe yaptığımız referanslar öylesine bir sloganlaşma ve hamaset haline dönüşmeye başladı ki, reel tarihi arka tasarıyı öğrenmeden daha yüksek sesle haykırdığımızda daha eforlu bir tarih şuurumuz olacakmış gibi bir kanıya sahip olabiliyoruz. Tarih şuuruna sahip olmak sloganla bir şeyi dile getirmek değildir. Slogan gerekir politikada, başka yerde, her yerde olabilir. Ama kültür civarı itibariyle bakıldığında sağlam tarih şuurunun esası, sağlam tarih bilgisidir. Tarih dizileri üzerinden yalnızca tarih şuuru oluşturmaya kalkarsanız, o tarih dizileri de tarihi olaydan çok bugünle alakalı bir ileti vermeye direnmeye başladığında şuurla bilgi arasındaki bağ kopar. Ciddi yapıtlardan tarihi bileceksiniz, o tarihin öznesi olacaksınız. Ama asla hamaset ile, slogan ile tarihe bakmayacaksınız. Neyse hadise odur. Onu bilip, onun hakkını vereceksiniz.”

Ahmet Davutoğlu’na konuşmasının ardından KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından el işi sandık, Doğu Türkistanlı talebeler tarafından da yöresel şapka olan Doppa armağan edildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın