Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in parlamentoyu feshetmesi sebebiyle yarın halk, milletvekillerini belirlemek üzere oy kullanacak. “Verkhovna Rada” olarak adlandırılan 450 sandalyeli parlamentosuna, seçim sistemi sebebiyle 225...
İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Tuncay Karataş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Karataş, gerekçe olarak işlerinin yoğunluğunu gösterdi. Karataş, “Kamuoyunun bildiği üzere Veteriner Hekimlik yapıyorum ve...
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....

DENK Partisi 25 meclis üyeliği kazandı

Önemli kentlerden ve başkent ’da üçer meclis üyesi çıkaran Denk Partisi, ilk kez katıldığı seçimde 14 belediyenin 13’ünde toplam 24 meclis üyeliği elde etti.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisi ayrıca Rotterdam ve Amsterdam gibi büyük kentlerde PVV partisinden daha fazla meclis üyesi çıkarmayı başardı.

Katıldığı 14 belediye ve kazanılan meclis üye sayısı şöyle:

4
Rotterdam 4
Amsterdam 3
Zaanstad  2
2
Enschede   2
Arnhem  2
Amersfoort  1
Veenendaal 1
Eindhoven 1
Deventer  1
Lelystad  1
Roermond  1
  0

Schiedam kentinin kazananı DENK partisi
en çok meclis üyesini Schiedam şehrinde kazandı. Bunun en başlıca nedeni, Schiedam şehri Hollanda’da şehir nüfusuna oranla Türklerin en çok yaşadığı şehir olarak biliniyor.

NiDA Partisi Rotterdam’da iki meclis üyesi kazandı. Ayrıca, NiDA ilk kez katıldığı ’de bir sandalye kazandı.

Lahey’de İslam Demokratlar ise Lahey’de bir sandalye kazandı.

Aşırı sağ faşist Özgürlük Partisinden ayrılarak Müslüman olan ve Birlik Partisi kuran Arnoud Van Doorn, Lahey’de bir sandalye kazandı.

Seçimde yarışan yüzlerce Türk kökenli adayın durumu ise büyük ölçüde tercihli oyların sonucunun açıklanmasıyla belli olacak.

, seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada sonuçtan son derece memnun olduklarını söyledi. “Artık toplumun farklı kesimleri söz sahibi olmak ve görülmek istiyor” dedi ve partilerine oy veren seçmene teşekkür etti.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın