Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ankara destekli yerel bir televizyon kanalının yayın müdürü olduğu bilinen ve Irak Türkmen Cephesi (İTC) başkanı Erşat Salihi'nin kardeşi olan Türkeş Salihi'nin diplomasının 'sahte' olduğu...
İYİ Parti İstanbul Şehir Başkan Yardımcısı Avukat Osman Erusta, misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Avukat Osman Erusta, istifasını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu. “Gördüğüm gereksinim...
Daha Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dostları dün AK Parti’den istifa etti. Davutoğlu takımının AK Parti içinden hali hazırda 10 milletvekilinin yeni parti kurulması halinde...

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e sert Batı Şeria tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e sert Batı Şeria tepkisi!
tarafından, Başbakanı ’nun ’nın ilhakına müteveccih taahhütlerine sert tepki gösterildi. Bakanlıktan yapılan yazılı söylemede, “ Başbakanı Netanyahu’nun, ‪17 Eylül’de hakikatleştirilecek genel tercihleri kazandığı takdirde Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı meskenleri ilhak edeceği doğrultusundaki beyanları ’in onlarca yıldır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürüdür. Bu gayrimeşru oldubitti girişimi asla kabul edilemez.” değerlendirmesi yer aldı.

Söylemede, şunlar kaydolundu:

“Tüm beynelmilel cemiyeti İsrail’in beynelmilel hukukun esas ilke ve normlarını kaygısızca ayaklar altına alması karşısında suskun kalmayıp, en eforlu biçimde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye, kardeş Filistin milletinin yanında durmaya ve Filistin Devleti’nin haklı bağımsızlık çabasını tüm gücüyle desteklemeye devam edecektir.”

– “Netanyahu’nun tercih taahhüdü ırkçı bir Apartheid devleti”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da mevzuya ait dün paylaştığı iletisinde, “Tercih evveli her türlü yasa dışı, hukuksuz ve saldırgan iletileri vermeye devam eden Netanyahu’nun tercih taahhüdü ırkçı bir Apartheid devleti. Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar korunacağız.” ifadesini kullanmıştı.

– Netanyahu’nun ilhak taahhüdü

Netanyahu, 17 Eylül’de yapılacak erken tercih evveli tertip ettiği basın buluşmasında, yine seçilmesi halinde “kısa müddet içinde” Batı Şeria’da yer alan Ürdün Vadisi’nin Amerika Birleşik Devletleri idaresiyle koordineli biçimde “İsrail’e ilhak edeceğini” açıklamıştı.

Netanyahu, 9 Nisan’daki genel tercihler evveli tercihi kazanıp ortak yönetim hükümetini kurması halinde yeniden aynı taahhütte bulunmuştu. Amerika Birleşik Devletlerinin İsrail Büyükelçisi David Friedman da İsrail’in Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak etmeye “hakkı olduğunu” iddia ederek, Netanyahu’ya destekledimişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi mesken üniteyi bulunuyor ve buralarda 400 binden fazla Yahudi meskenci ikamet ediyor.

Beynelmilel hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi mesken üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın