Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Domates Festivali (La Tomatina)

Domates Festivali (La Tomatina)

İspanya’nın ünlü fırlatma festivali La Tomatina 22 bin kişinin birbirlerine 145 ton fırlatmasıyla gerçekleşti.

Dünyanın en büyük yemek savaşı La Tomatina başladı. Festival, Valencia şehrinin yakınında bulunan Bunol kasabasında her yılın Ağustos ayının son Çarşamba gününde düzenleniyor. 

  Yetkililer bu yılki savaşa 22 binden fazla kişinin katıldığını açıkladılar. Bu yıl Bunol kasabasına kamyonlarla 145 ton domates taşındı.  
İspanyollar, Bunollu gençlerin eğlenmek için çaldıkları domatesleri birbirlerine fırlattığı 1945 yılından beri bu geleneği sürdürüyor. 

  Domates savaşı kasabanın bütün sokakları domates suyuyla kaplanana kadar devam ediyor.   La Tomatina diye adlandırılan Domates Festivali, İspanya’nın en önemli eğlence aktivitelerinden biri. 

  Domates Festivali’nin başlangıç tarihi ve nedeni tam olarak bilinmese de bir rivayete göre şehirde sevilmeyen bir belediye başkanını protesto etmek isteyen kişilerin başlattığı bir savaş.   Diğer rivayet ise bunun gençler arasında yapılan eski bir eğlence aktivitesi olduğu yönünde.   Bir dönem bu geleneksel festival yasaklansa da hükümetin el değiştirmesi ile domates savaşı tekrar düzenlenmeye başlamış.   İşte bu yılki festivalden kareler…                                   İLİşKİLİ HABERLER 46’ncı İstanbul Müzik Festivali Yarın Başlıyor Kadıköy Tiyatro Festivali Dünyaca ünlü 285 Müzisyen Antalya’da Buluşacak İLİşKİLİ GALERİLER Hayranları Tarkan Konserlerine Doyamadı! En İyi 14 Yerli Festival Filmi Listesi Yeşilçam Filmleri’ndeki Komik Hatalar

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın