Reklam
Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Erkenci Kuş dizisi ile adından söz ettiren başarılı ve yakışıklı oyuncu Can Yaman kimdir? İşte hakkında merak edilenler; 8 Kasım 1989 tarihinde İstanbul’un Suadiye semtinde dünyaya gelen...
Hollanda’da yılbaşı sabahı saat 05.40 sularında Utrecht istikametinden Amsfoort istikametine giderken, içinde 4 genç kızın olduğu araç A27 otoyolunda kaza yaptı. Meydana gelen kazada 23...
Terörist-başı Fethullah Gülen'e ait, Akyazılı Vakfı ne zaman kurulu? Kimler tarafından kuruldu? Son zamanlarda FETÖ'nün vakfında yakalanan bir terörstin ardından, Vakfın kime ait olduğu sorularını...

Dövizle sözleşme yasağında depozito muafiyeti

Dövizle sözleşme yasağında depozito muafiyeti
Hazine ve Maliye Bakanlığı, dövizle kontrat yasağına ait olarak Türk Parası Bedelini Koruma Hakkında 32 Rakamlı Karara Ait Bildiri’de farklılık yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri ile ev ve işyerlerinin döviz ile kiralanmasını meneden tertip etmede, ehemmiyetli bir farklılığa gidildi.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre kiracıların ev ve işyeri kiralarken mal sahibine , euro gibi döviz üzerinden ödemiş oldukları depozitolar yasaktan muaf yakalandı. Kiracılar, vermiş oldukları depozitolarını, kontrat müddetinin bitiminde mal sahibinden döviz olarak alabilecekler. Yeni kiralamalarda ise döviz üzerinden depozito verilemeyecek.

İSTANBUL HAVALİMANI TERTİP ETMESİ

Bildiride yer alan değişik farklılıklar şöyle: Yeni yapılan İstanbul Havalimanı başta olmak üzere havaalanları ve limanlarda gümrüksüz satış mağazaları döviz üzerinden kiralanabilecek. Türkiye’de yaşayan yabancılar ve yabancı firmaların büro ve temsilcilikleri ile döviz üzerinden gayrimenkul kiralama ve satışı gerçekleştirilebilecek.Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan dokümanlı konaklama kuruluşlarının işletilmesi emeliyle kiralama kontratları döviz üzerinden veya dövize endeksli yapılabilecek.

Türk yurttaşlarının kendi aralarında döviz türünden maliyet kapsayan tamirat, bakım gibi “yapıt” kontratları döviz yasağı kapsamından çıkartıldı.Taşımacılık faaliyetlerine ait hizmet kontratlarında mazot maliyetlerine endeksleme yapılabilecek.Daha evvel imza atılmış araç kiralama kontratlarının yanı gizeme yolcu taşıma emelli ticari araç satış kontratları da döviz yasağından muaf yakalandı.

Eylül ayında alınan kararla, Türk yurttaşlarının kendi aralarında döviz üzerinden kiralama ve satış kontratı yapması menedilmişti. Daha evvel yapılmış kontratların 2 Ocak 2018’deki kur üzerinden TL’ye çevrilmesi için tanınan bir aylık müddet de 13 Ekim’de doldu.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın