Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

Edward Snowden’in Kaşıkçı cinayeti iddiası olay oldu

Edward Snowden’in Kaşıkçı cinayeti iddiası olay oldu
Rusya’da “belirsiz bir yerden” ’in başşehri Tel Aviv’de tertip edilen konferansa video konferans yoluyla katılan , dünyadaki ajan yazılımlara ait değerlendirmelerde bulundu.

KARŞILARI TAKİP PROGRAMI
Snowden, İsrailli NSO Group gibi bazı yazılım işletmelerinin hükümetlere sattıkları ajanlık programlarının karşıları takip etmek için kullanıldığını belirtti.

Kaşıkçı cinayetine de değinen Snowden, “Suudiler, Kaşıkçı’nın buluşma alması sebebiyle konsolosluğa gideceğini elbette öğreniyordu ama nasıl onun amacını ve tasarıları öğrenebiliyorlardı?” diye sordu.

KAŞIKÇI’NIN KANADA’DAKİ BİR DOSTUNUN TELEFONUNA YÜKLENDİ
Cinayete ait daha evvel de dile getirilen bir iddiayı yineleyen Snowden, Kaşıkçı’nın Kanada’da sürgünde olan bir dostunun telefonuna NGO’ya ait Pegasus adlı ajan programının yüklendiğini ileri sürdü.

Dostunun telefonuna yüklenen program sayesinde Suudilerin Kaşıkçı hakkında bilgi topladığı iddiasında bulunan Snowden, “Reel şu ki onlar Suudiler, İsrailli işletme tarafından yazılan bir program sayesinde onun Kaşıkçı birkaç dostunu takibe aldı.” ifadesini kullandı.

Kanada’daki The Citizen Lab adlı araştırma grubunun Kaşıkçı cinayetinden dün yayımladığı rapora göre, Cemal Kaşıkçı’nın dostu olan ve Kanada’da yaşayan Suudi Arabistan idaresine karşı aktivist Ömer Abdulaziz’in telefonuna geçen yaz Pegasus ajanlık programının yüklendiği tespit edilmişti.

Cep telefonlarının neredeyse hudutsuz himayesine izin veren Pegasus programı “dünyanın en eforlu mobil ajan yazılım uygulaması” olarak gösteriliyor.

2013’TE SKANDALI ORTAYA ÇIKARMIŞTI
NSA’nın saklı bilgilerini 2013’te medyaya sızdıran Edward Snowden, siber ajanlık skandalına yol açmıştı. Snowden, Amerika Birleşik Devletleri istihbaratının tüm dünyada milyonlarca şahsın internet ve telefon kayıtlarını izlediğini ortaya çıkarmış, ülkesinde adaletli suçlanmayacağı inancıyla Amerika Birleşik Devletlerini terk etmişti. Rusya’ya sığınan Snowden’a 2020’ye kadar bu ülkede seans izni verilmişti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın