Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bu akşam Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında yapılacak programı saat 21.00’de birçok televizyon kanalı ortak yayınlayacak. Peki Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu yayını online internetten...
Sosyal medyada çektiği videolar ile tanınan Tuğrul Selmanoğlu isimli bir katılımcı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “mülteci” olduğunu öne sürdüğü video tepki topladı. Videoda yer alan bir diğer...
Gazeteci Eşref Kerküklü çok tartışılan büyük bir dosyayı açtı. Irak Türkmenleri arasında büyük bir tartışma başlatı. Kerküklü, Irak Türkmen Cephesi önceki dönem Telafer milletvekili Nebil...

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili saat 18.30’de Mecliste sürpriz karar çıkabilir

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili saat 18.30’de Mecliste sürpriz karar çıkabilir
Emeklilikte yaşa takılanların umutları Erdoğan’ın yaptığı son söyleme ile sönmüştü. Ancak bugün hiç umulmayan büyümeler yaşandı. İYİ Parti’nin verdiği “’de Araştırma Kurulu heyetsin” önerge Milliyetçi Hareket Partisinin yardım reyleriyle kabul edildi. İYİ Parti’nin önergesini ve de destek ver.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun Meclis’e sunduğu emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı araştırma kurulu kurulması önergesi AK Parti’nin ret reylerine rağmen İYİ Parti, CHP ve Milliyetçi Hareket Partisinin reyleri ile kabul edildi.

Saat 18.30’da TBMM’ye görüşülecek.
Emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı öneri için bir son dakika haberi daha geldi. Öneri TBMM Genel Kurulu’da saat 18.30’da görüşülecek.

AK Parti’ye Milliyetçi Hareket Partisi golü
Meclis’teki bu sürpriz büyümenin perde artta AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi arasındaki ittifak krizi var. Salı günü Devlet Bahçeli grup buluşmasında AK Parti ile ittifakı tamamladığını duyuru etmişti. Daha sonra ise cumhur ittifakının devam ettiğini, mahallî tercih ittifakının bittiğini söylemişti.

Bugün Meclis’te Milliyetçi Hareket Partisinin aldığı aksiyon Bahçeli’nin ‘Cumhur ittifakının’ esaslarını da sallamaya başladığı şeklini açıklandı. Çünkü ittifakın en ehemmiyetli ayağını Meclis’teki kanunlarda AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisinin beraber adım atması oluşturuyor. Milliyetçi Hareket Partisi bugün emeklilikte yaş adımı ile ‘Cumhur’ ittifakına ilk çentiği atmış görünüyor.

AK Parti – Milliyetçi Hareket Partisi krizinin nedeni ne?
Krizin perde artta Milliyetçi Hareket Partisinin ısrarla istediği ‘bağışlama’ var. Kamuoyunun olumsuz bakışına

Milliyetçi Hareket Partisi destekledi geçti Meclis’te keyif çığlıklarıHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Milliyetçi Hareket Partisi’Lİ ERHAN AKILDA: BU MEVZU İZLAŞI İÇİNDE ÇÖZÜLMELİ
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Akılda, bu mevzunun, makuliyet içinde TBMM tarafından çözülmesinin ehemmiyetine işaret etti. Bu sorunun 6,3 milyon bireyi ilgilendirdiğini, bunun ciddi maliyet de getirdiğini belirten Akılda, laflarını şöyle sürdürdü:

“Alacağımız kararın, atacağımız adımın hem insanımızın mağduriyetini gidermeye müteveccih hem de ekonomideki, bütçedeki kasvetleri görerek adım atılmalı, makulu bulmalıyız. Bu mevzu hiçbir biçimde politik tartışma, politik istismar mevzusu olmamalı. Ancak bazı partiler, Milliyetçi Hareket Partisini güya köşeye sıkıştırmaya çalışıyor, bu yanlış. Bu mevzu uzlaşı içinde çözülmeli. İktidarın da bu uzlaşının içinde olması çok iyi olacaktır, zira bütçeyi hükümet idarıyor. Bu çözülmesi gereken bir mevzudur. Kademeli geçişten kaynaklı mesele var. Araştırma kurulu bereketli olur, hem kamuya yükü hem istihdam açısından öteki güzergahlarıyla tesir incelemeyi yapılmalı. ”

AK PARTİLİ CAN ÖZAL’IN LAFLARINI HATIRLATTI
AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, kendisinin de “yaşa takılan biri” olduğunu, aktüeryal balansın bozulduğunu belirterek, sosyal güvenlik şemsiyesi ismi altında faal sigortalıların ödediği primleri, emekli ücreti olarak ödediklerini bildirdi. Can, Turgut Özal’ın, 1987’de aktüeryal balansın bozulduğundan bahsederek, “Bunlar Sosyal Sigortalar Kurumunu daldıracaklar.” dediğini ve emeklilik için üçüncü koşul olarak yaşın getirildiğini andırdırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş erken emeklilik söylemesi

 CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?.. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, EYT kanunuyla alakalı olarak geçen günlerde şunları söylemişti: “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama politikada bu yol her zaman için sarihtir. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye birşey yoktur. Emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon şahsın giriyor, bunun 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek vaziyette. Bunun senelik maliyeti 26 milyar liradır. Erken emeklilikten faydalanacakların tamamı göz önüne alındığında bu sayı 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir yarıyılda, böyle bir yükü halkımızın sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye ulusuma soruyorum. Bu kampanya politik rant kampanyasına dönüştürülmemelidir. Olursa kıymeti ülkemiz için çok ağır olur…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın