Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İsrail güçleri tarafından geçtiğimiz cuma günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te  gözaltına alınan Türk asıllı milletvekili Tunahan Kuzu, Hollanda’ya döndü Hollanda Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu...
Türkmen milletvekilinin danışmanı olduğu iddia edilen Turgut Hürmüzlü, Irak'ta yaptığı yolsuzluğu geniş kapsamlı anlattı, Whatsapp grub konuşmasında bulunan insanlara, "gidin Azerbaycan'a davetiye alın gelin başkan...
Sempatik tavırlarının yanı sıra sesi ile sevilen türkücü Sevcan Orhan yoğun bakıma alındı. Videotorakoskopi operasyonu geçiren Sevcan Orhan’a ne oldu, hastalığı ne Sevcan Orhan kanser...

Erdoğan’dan İsrail’in misillemesine tepki: Farklı yaptırımlarımız olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı May’ın görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Erdoğan’dan İsrail’in misillemesine tepki: Farklı yaptırımlarımız olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı May’ın görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Heyetler arası görüşme sonrası ortak basın açıklaması yapıldı.

May’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘İSRAİL’İN ŞİDDETİ DURDURMASINI İSTİYORUZ, ŞEFFAF SORUŞTURMA YAPILMALI’

 • ’in şiddeti durdurmasını istiyoruz. Olaylarla ilgili bağımsız ve şeffaf soruşturma yapılmalı.
 • Türkiye ile ticaret yüzde 50’den fazla ilerleme gösterdi. Biz AB’den çıktıktan sonra ticari ilişkilerimizi ele alacağız.
 • İngiltere ile Türkiye’nin milli muharip uçak projesi, derin ve kalıcı bir savunma ortaklığının başlangıcıdır.
 • Türkiye’yi 3.5 milyondan fazla Suriyeli’ye ev sahipliği yaparak gösterdiği olağanüstü cömertliğinden dolayı takdir ediyorum.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Müttefikimiz Birleşik Krallık’ı ziyaret etmekten memmunum.  24 Haziran seçimlerinin yoğunluğuna rağmen ilişkilerin önemine atfen bu ziyareti gerçekleştirdi. İngiltere’nin darbe girişimi sonrası bakan düzeyindeki dayanışması bizim için önemlidir. İlişkimizi Brexit sonrası nasıl geliştirebiliriz bunları değerlendirdik.
 • Birleşik Krallık ülkemizin Avrupa’daki 2. büyük ihraç pazarıdır. İkili ticaret hedefimiz 20 milyar dolar.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

 • Türkiye uzun yıllardır PKK, DHKPC VE FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bu örgütlere karşı işbirliğimizi derinleştirmek istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat alanlarında yeni anlaşmaların metni üzerinde çalışmalar sürüyor.
 • Kudüs, Filistin ve İran’la nükleer anlaşma konularını ele aldık. 

#CumhurbaşkanıErdoğan: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini asla kabul etmiyoruz

— AA Canlı (@AACanli) May 15, 2018

 • ABD’nin adımı İsrail’i cesaretlendirmiştir. (İsrail’in 60’ı aşkın Filistinliyi öldürmesi) Bu vahşeti bir kez de buradan kınıyorum. 

‘ABD, TARİH SENİ AFFETMEYECEK’

 • (ABD) Tarih seni affetmeyecek, bu gerçeği göreceğiz. İsrail’i hiç affetmeyecek, bunu da göreceğiz.
 • Güçlü olan haklıdır mantığıyla İsrail bu adımları atmıştır. İsrail orada işgalcidir ve terör estirmeye devam etmektedir.  Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan kaçınılması şarttır. Uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye, (Filistin’deki) bu zulme son vermeye davet ediyorum’.
 • BM Genel Kurul’unda yapılan oylamalarda 128 ülke bu taşınma eylemine hayır dedi, 8 adını duymadığımız ülke, ABD ve İsrail ile birlikte 8, bu adımı engelliyordu ama başaramadı. ABD ‘ben güçlüyüm ve haklıyım’ diyordu. Biz güçlüden mi yana olacağız yoksa haklıdan mı yana olacağız? 
 • Amerika, ben güçlüyüm o halde haklıyım diyor. Hayır, sen haklı değilsin, tarih seni affetmeyecek.

#CumhurbaşkanıErdoğan: Amerika, ben güçlüyüm o halde haklıyım diyor. Hayır, sen haklı değilsin, tarih seni affetmeyecek.

— AA Canlı (@AACanli) May 15, 2018

 

 • ​İİT Olağanüstü Zirvesi) Dünyaya çok güçlü mesajı İstanbul’dan vereceğiz.

İki lider ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘TERÖRİSTTEN GAZETECİ OLMAZ’

Erdoğan Türkiye’de gazetecilerin tutuklanmasına ve yargılanmasına ilişkin gelen bir soruya ”Yargımız teröristler ile gazetecileri ayırmaktadır, bunları kaynağından öğrenmenizi tavsiye ederim.Cezaevinde kaç kişinin olduğu noktasında sizlere aktarılan yanlış. Teröristler ile gazetecileri ayırın. Yargımız teröre karışmış olanlar ile ilgili bu tür kararı vermiştir. Bunları kaynağından öğrenin ki sağlıklı haber yapın. Ben Chatham House’da da aynı soruya yanıt verdim. Herhalde size o ulaşmadı. Teröristten gazeteci olmaz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan, ‘FETÖ’ ile mücadeleye ilişkin soruya ”Biz şimdi listemizi verdik. Terörle mücadele konusunda işbirliği olduğunda mücadele daha kolay yapılır” dedi. Erdoğan ”İsim listelerini sayın başbakana verdim. Bunların tarafımıza gönderilmesini istiyorum. Bunlar ki teröre karşı ortak mücadeleyi sürdürelim. Bu konu ile ilgili hassasiyetimiz çok yüksek” şeklinde konuştu.

May ise ”Terör ile ilgili kanıt olduğu sürece adım atarız. İngiltere’de atılan adımları da biliyorsunuz” cevabını verdi.

IŞİD’e katılan yabancı savaşçılarla ilgili soruya  Erdoğan ”Toplamda 6 bine aşkın yabancı savaşçıyı deport ettik. Yakalananlardan ülkemizde yargılananlar da var, bu konuda affımız yok” açıklamasında bulundu.

Erdoğan ”İsrail yaralıların oradan çıkarılmasına müsaade etmiyor. Biz İsrail Büyükelçisi’ni zaten gönderdik. Bunun yanında İsrail’deki elçimizi de değerlendirmede bulunarak ülkemize çağırdık. Bu akşam bir gelişme daha duydum, onlar (İsrail) Kudüs’teki büyükelçimizle ilgili bir karar alma noktasına gelmişler. O karar eğer arzu etmediğimiz şekilde gerçekleşecek olursa, bizim de olacaktır” dedi.

May ise ”Can kaybı trajik. Böyle bir şiddet barış çabalarını yıkıyor. İki devlet de çözüm için tehdit oluşturuyor. Gördüğümüz şiddet barış sürecini yıkabilir” şeklinde konuştu.

  Reklam
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Bir Cevap Yazın