Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 12 üniversitede yeni enstitü, fakülte ve yüksekokullar kuruldu. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve...
AK Parti seçim sonrasında kulis bilgilerine göre görevden almalar, birkaç kişi ile son bulmayacak.
Okullar kapandı, karneler alındı ve yaz tatili başladı. Bazı ebeveynler yaz tatilini boş geçen günler olarak görürken, bazıları çocukların yeni beceriler kazanması için bir fırsat...

Ermeni Anıtı Amsterdam için ‘STK’lardan tartışmalı açıklama

’nın çatı kuruluşu olduğunu iddia ederek kurulan ve adlarına ‘Soykırım Yalanıyla Mücadele Komitesi’ diyen bir grup yaptığı açıklamada, Amsterdam’da 21 Nisan 2018’de Krom Boomssloot 22 da bulunan Ermeni Apostolische Kerk Kilisesi’nin olduğu caddenin yayalara açık tarafında dikilecek olan sözde ‘Ermeni soykırımı’ anıtının dikilmesine karşı açıklamalarda bulunuldu.

İlhan Aşkın

‘Ermeniler Hocalıyı işgal etti, onları oradan çıkartmak lazım’ dediği için Almelo mahkemesince mahkum edilen Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Genel Başkanı İlhan Aşkın, komitenin üyesi olarak yaptığı açıklamda şunları kaydetti; “Hollanda ile Türkiye arasındaki kavganın yansımalarıdır bunlar. Bu tür Ermeni kışkırtılıcılığına Hollanda hükümeti izin vermemelidir.”

‘STK’LARDAN KAYNAKLI’

Merkezi Amsterdam’da bulunan Türk dernek ve federaysonları topa tutan Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu eski Başkanı Arif Yakışır ise şunları dile getirdi; “Bugüne kadar STK olarak vatandaşlarımızın sorunlarına eğildik. Ama en büyük eksiklik Amsterdam’da merkezi bulunan Türk kardeşlerimizin yönettiği federasyonların temsilcilerinin, geçen sene Amsterdam belediyesinin aldığı kararları takip etmemeleridir. Federasyonların yeterlice haberdar olmamalarından kaynaklı bir olaydır. Bu olay, istişare ettik arkadaşlarımızla, mektup göndermeyi düşünüyoruz; anıt kararının geri çevrileceğinden değil, Ermeni kışkırtılıcığına karşı devletin gerekli önlem almasını istediğimizdendir.”

‘BASİT BİR İŞLEM’

’ü eleştiren Yakışır, “Ben, belediye meclis üyeliği () yapmış bir isimim. Aslında çok basıttır, belediye meclisinde vatandaş olarak söz alma hakkına baş vurmak, bu yolla vatandaş belediye meclisinde, söz alıp konuyu gündeme getire bilir. Ama bu kadar anlı şanlı federasyonlarının bir kentte bu kadar basit bir işlem yapılmamış. Bu, Türkleri temsil ettiğini iddia eden federasyonlar açısından içler acısı bir durumdur. Ama arkadaşlar takip edememiş, şu anda onu bunu suçlamanın bir anlamı yoktur” dedi.

‘LOBİ ÇALIŞMASI İLE BAŞARILI OLACAĞIZ’

Almelo Belediye Meclisinin tek kişilik ‘’ olarak tek üyesi olan Uğur Çete yaptığı açıklamada, “Bu Ermenilerinin yaptığı bir . Hollanda toplumunda kışkırtıcılık yapmaktadırlar, barışa hizmet etmiyorlar. Lobi çalışmaları ile daha başarılı olacağımızı düşünüyorum. Ermenilere acıyorum, hiç yorulmuyorlar mı, aslında bunlara hiç değer vermemek lazım” diye konuştu.

Murat Gedik

‘HER ZAMAN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Başkanı Murat Gedik, 2014 yılında Haber.nl sitesine verdiği açıklamada sarf ettiği sözler günceliğini koruyor. Gedik, “Türk toplumunun ayrılmaz parçası olan Hollanda’da alnı ak bir şekilde yaşaması için bu tür yalanlarla her zaman mücadele edeceğiz” dedi.

Haber.nl’de yer alan açıklamasından bir bölüm.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın