Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

Ermenistan’da polis Sarkisyan karşıtı protestoculara müdahale etti

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Serj Sarkisyan’ın başbakan olarak aday göstermesine karşı çıkan protestocular sabah saatlerinde kentin ana cadde ve kavşaklarını trafiğe kapattı.

Ermenistan’da polis Sarkisyan karşıtı protestoculara müdahale etti

’ın başkenti Erivan’da ’ın başbakan olarak aday göstermesine karşı çıkan protestocular sabah saatlerinde kentin ana cadde ve kavşaklarını trafiğe kapattı.

Muhalif ‘Sivil Sözleşme’ partisinin lideri ve Ermeni milletvekili ’ın çağrısı üzerine Bagramyan caddesinde toplanan binlerce eylemciye polis müdahale etme kararı aldı.

Kararın gerekçesi olarak protestonun barışçı olmaktan çıkıp şiddet niteliği kazanması gösterildi.

Ереван сейчас pic.twitter.com/UMDvZpS0lx

— Oleg Panfilov (@OlegPanfilov7) April 16, 2018

​Protestocuları dağılmamaları halinde şiddet kullanacakları yönünde uyaran polis, çağrılara uyulmaması nedeniyle gaz maskelerini takarak biber gazı ile müdahale etti.

Ереван, сейчас pic.twitter.com/4AxGqpFMri

— Oleg Panfilov (@OlegPanfilov7) April 16, 2018

​Müdahale sırasında çıkan arbedede Paşinyan hafif yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Sputnik’e konuşan aktivist Arsen Haratyan, Paşinyan’ın kısa süre sonra yanlarına yeniden geleceğini söyledi.

Arbedede bazı eylemcilerin yanı sıra 3 polis de yaralandı. Bunun üzerine polis saflarına TOMA getirildi. Polisin şimdilik bir eylemde bulunmadığı ve arbedenin durulduğu aktarıldı.

Ереван охватили массовые акции протеста, движение в городе заблокировано. Видео https://t.co/XIaxr8sBBC pic.twitter.com/wln5vKnn1W

— Экономика от Пророка (@proro2012) April 16, 2018

2008’den bu yılın başına kadar Ermenistan Devlet Başkanı olan Sarkisyan görev süresinin sonlanması nedeniyle istitfa etmişti. Ancak ülkede kabul edilen yeni siyasi sisteme göre Devlet Başkanı’nın yetkileri kısılmış, yönetimde başat rol başbakana devredilmişti.

Muhalefet Sarkisyan’ın başbakanlığa aday olmasını eski devlet başkanının iktidarda süresi olarak kalma girişimi olarak yorumluyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın