Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Tuncay Karataş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Karataş, gerekçe olarak işlerinin yoğunluğunu gösterdi. Karataş, “Kamuoyunun bildiği üzere Veteriner Hekimlik yapıyorum ve...
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...

Esir çocuklar! 363 nolu esir Umut, 364 nolu esir Hatice…

Esir çocuklar! 363 nolu esir Umut, 364 nolu esir Hatice…
Anne ve babalarının güçle DEAŞ’ın kontrolü altındaki topraklara götürdüğü çocukların dramı sürüyor. Geçen hafta Bağdat’taki Salihiye Yetimhanesi’nden alınarak Türkiye’ye getirilen 17 çocuk dışında bir kısmı öksüz, öbürleri ise Bağdat’taki Rusafa cezaevinde tutuklu ve kararlı annelerinin yanında kalan takribî 450 Türk çocuk bulunuyor. Bu çocuklardan ikisi olan 8 yaşındaki Umut ile kendisinden iki yaş ufak kız kardeşi Hatice Nisa K. 6 Rusafa Cezaevi kompleksi içinde çocukların yakalandığı kampta yaşamda kalmaya çabalıyor.

KİMLİK NO: 363 VE 364…Vatan gazetesinin haberine göre, emniyet tarafından ’tan istenen kimlik doğrulaması için aileye çocukların resimleri getirildi. Yılmaz K., Bağdat-363 ve Bağdat-364 numaralarıyla kimliklendirilen iki kardeşin kendi çocukları olduğunu doğruladı.

SENELER SONRA ŞEHİRK KEZ GÖRDÜM… Baba Yılmaz K., şöyle konuştu: “Seneler sonra çocuklarımı ilk defa gördüm. Şimdi her gece düşüme giriyorlar. Çocuklarımın suratına, sesine hasret kaldım. Olanağım olsa oraya gidip münakaşa, kavga et çocuklarımı alayım, geleyim diyorum. Ama elimizden bir şey gelmiyor. Umut’la son konuştuğumuzda ‘Baba seni çok özledik’ demişti. Sesi kulaklarımdan gitmiyor. Devletimizden tek isteğim çocuklarımı bir an evvel bana getirmeleri. Artık sabredecek eforum kalmadı.” 

“ÇARŞAFLI ARKADAŞLARI DEĞİŞTİRDİ”… ’da nakliye sürücüyü olarak çalışan Yılmaz K. 32, 2008’de Fatma K. 28 ile evlendi. İki sene sonra 2010’da çiftin ilk çocukları Umut dünyaya geldi. 2012’de ise kızları Hatice Nisa K. doğdu. Yılmaz K.’nın anlatımına göre evlendiklerinde namazını kılan ancak radikal olmayan Fatma K. bir müddet sonra giderek radikalleşti. Yılmaz K., “Daha Önceki eşimin o yarıyıl bazı çarşaflı dostları vardı. Ben onların tesirinde kaldığı için fazla dindarlaştığını düşünüyorum” diyor.

4 SENE EVVEL ANSIZIN ORTADAN KAYBOLMUŞLARDI… Fatma K. bundan 4 sene evvel 2018’de bir gece ansızın iki çocuğunu da yanına alarak konuttan kaçtı. Konuta geldiğinde çocuklarını ve eşini bulamayan Yılmaz K., hemen emniyete müracaat etti.

‘ALLAH YOLUNA CAN VERELİM’ DEDİ… Yapılan araştırmalara karşın bir ses çıkmadı. Bir ay sonra konutu arayan Fatma K., bir müddet Türkiye’de saklandıktan sonra Suriye’ye geçtiklerini söyledi. Eşi Yılmaz’a da, “Sen de Suriye’ye gel. Beraber Allah yoluna can verelim” dedi. Yılmaz K., “Eşim Fatma gitmeden bir hafta, 10 gün kadar evvel bana, ‘Suriye’ye DEAŞ’a gidelim’ dedi. Ben de herhalde benimle dalga geçiyor diyerek çok önem vermedim. Ancak gitmeyi usuna o zaman koymuş” diye konuşuyor.

SON GÖRÜŞME 2 SENE EVVEL… Yılmaz K., bu müddet içinde sürekli eşinden çocuklarını yollamasını istedi ancak Fatma K. buna hiç bir zaman pozitif cevap vermedi. Fatma K., bir müddet sonra çocukları da alarak Suriye’den Irak’a geçti. Irak’ta ise Aralık 2017’de Türkiye’ye getirilen Alparslan K.’nın babası Muhammet Çelik ile evlendi. Alparslan K. da DEAŞ’a katılan babası Muhammet Çelik tarafından 4 sene evvel güçle Suriye’ye götürülmüştü. İçişleri Bakanlığı’nın Terörden Arananlar Gri Liste’de aradığı Muhammet Çelik, 2015’te Irak’ta DEAŞ ile katıldığı bir eylemde öldürüldü. Bundan bir müddet sonra da Fatma K. yaşamını kaybetti. Yılmaz K. daha önceki eşinin çocuklarını kendisiyle son defa 2016 Eylül ayındaki Kurban Bayramı’nda görüştürdüğünü söylüyor.

NEREDE KALIYORLAR?… Annelerinin vefatından sonra Irak Ordusu’na teslim edilen kardeşler, Bağdat’taki Salihiye Yetimhanesi’nde sanılıyordu. Üç defa yetimhaneye giden Türkler, iki kardeşi bir defa dahi göremedi. Irak hükümetinin Rusafa Cezaevi’ndeki kimlik tespiti çalışmalarında Umut ve Hatice Nisa’nın cezaevinde olduğu ortaya çıktı. Bu surattan Umut ve Hatice Nisa geçtiğimiz hafta Türkiye’ye getirilen 17 öksüz çocuğun arasında yer almadı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın