Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası
Duruşmasınca daha evvel 11 sene mapusa mahkum edilen ancak bu kararın temyiz konseyi tarafından iptal edilmesi sebebiyle yine görülen davada, daha önceki Sırp komutan Stanisic hakkındaki son karar söylendi.

Savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu VRS bünyesindeki Zvornik Tugayı’nın komutanı olan Stanisic, duruşma tarafından bir defa daha kabahatli bulunarak 5 sene mapusa mahkum edildi.

Aynı davada suçlanan Stanisic’in o yarıyıldaki takviyecisi Marko Milosevic ise ispat eksikliğinden salıverilme etti. Milosevic, geçen sene karara bağlanan ilk davada da salıverilme etmişti.

Bosna Hersek Duruşmasında 31 Mart 2017’de görülen ilk davada, Stanisic’e 11 sene mapus cezası verilmişti. Duruşmanın temyiz konseyi, 5 Aralık 2017’de bu kararı bozmuş ve davanın yine görülmesine hükmetmişti.

Stanisic ile Milosevic, 1995’te yaşanan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa soykırımında işledikleri kabahatlerden suçlanıyordu. İki daha önceki Sırp asker, Bosna Hersek’in doğusundaki Zvornik’e bağlı Petkovci köyünde 800 ortamında Srebrenitsalıyı öldürmekle yargılanıyordu.

5 seneden daha uzun süren davada, 39 şahit ve 2 bilirkişi ifadesine müracaat etildi.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın