Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sert sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. MHP Genel...
Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu, FETÖ’nün Teksas’taki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools’da üst düzey yöneticilik görevinde olan Soner Tarım’ın yeni okul başvurusunu oy birliğiyle...
Kısa adı HOTİAD olan, Hollanda Türk İşadamları Derneği üyelerinden bir bölümü birlikte Kutsal Şehir Kudüs`e gittiler.

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası
Duruşmasınca daha evvel 11 sene mapusa mahkum edilen ancak bu kararın temyiz konseyi tarafından iptal edilmesi sebebiyle yine görülen davada, daha önceki Sırp komutan Stanisic hakkındaki son karar söylendi.

Savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu VRS bünyesindeki Zvornik Tugayı’nın komutanı olan Stanisic, duruşma tarafından bir defa daha kabahatli bulunarak 5 sene mapusa mahkum edildi.

Aynı davada suçlanan Stanisic’in o yarıyıldaki takviyecisi Marko Milosevic ise ispat eksikliğinden salıverilme etti. Milosevic, geçen sene karara bağlanan ilk davada da salıverilme etmişti.

Bosna Hersek Duruşmasında 31 Mart 2017’de görülen ilk davada, Stanisic’e 11 sene mapus cezası verilmişti. Duruşmanın temyiz konseyi, 5 Aralık 2017’de bu kararı bozmuş ve davanın yine görülmesine hükmetmişti.

Stanisic ile Milosevic, 1995’te yaşanan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa soykırımında işledikleri kabahatlerden suçlanıyordu. İki daha önceki Sırp asker, Bosna Hersek’in doğusundaki Zvornik’e bağlı Petkovci köyünde 800 ortamında Srebrenitsalıyı öldürmekle yargılanıyordu.

5 seneden daha uzun süren davada, 39 şahit ve 2 bilirkişi ifadesine müracaat etildi.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın