Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası

Eski Sırp komutana 5 yıl hapis cezası
Duruşmasınca daha evvel 11 sene mapusa mahkum edilen ancak bu kararın temyiz konseyi tarafından iptal edilmesi sebebiyle yine görülen davada, daha önceki Sırp komutan Stanisic hakkındaki son karar söylendi.

Savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu VRS bünyesindeki Zvornik Tugayı’nın komutanı olan Stanisic, duruşma tarafından bir defa daha kabahatli bulunarak 5 sene mapusa mahkum edildi.

Aynı davada suçlanan Stanisic’in o yarıyıldaki takviyecisi Marko Milosevic ise ispat eksikliğinden salıverilme etti. Milosevic, geçen sene karara bağlanan ilk davada da salıverilme etmişti.

Bosna Hersek Duruşmasında 31 Mart 2017’de görülen ilk davada, Stanisic’e 11 sene mapus cezası verilmişti. Duruşmanın temyiz konseyi, 5 Aralık 2017’de bu kararı bozmuş ve davanın yine görülmesine hükmetmişti.

Stanisic ile Milosevic, 1995’te yaşanan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa soykırımında işledikleri kabahatlerden suçlanıyordu. İki daha önceki Sırp asker, Bosna Hersek’in doğusundaki Zvornik’e bağlı Petkovci köyünde 800 ortamında Srebrenitsalıyı öldürmekle yargılanıyordu.

5 seneden daha uzun süren davada, 39 şahit ve 2 bilirkişi ifadesine müracaat etildi.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın