Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Falcon Heavy ile uzaya fırlatılan Tesla Roadster şu anda nerede?

Geçtiğimiz haftalarda tüm dünyada büyük yankı uyandıran bir gelişme yaşanmıştı.

Falcon Heavy ile uzaya fırlatılan Tesla Roadster şu anda nerede?

Geçtiğimiz haftalarda tüm dünyada büyük yankı uyandıran bir gelişme yaşanmıştı. Ticari uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta tarihi bir adım atmış ve  ile önemli bir kalkış yapmıştı. ’ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketlerinden biri olan , 6 Şubat’ta Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Bu fırlatışın en ilginç yanı ise rokette Tesla marka bir spor arabanın ve arabanın içinde Starman adlı bir astronot mankenin de olmasıydı.

Elon Musk’ın ‘ını başarıyla uzaya çıkaran Falcon Heavy kendi görevini tamamlamış olsa da akıllarda tek bir soru kalıyor; “Uzay boşluğunda salınan ve Starman şu anda nerede?” Bu sorunun cevabını ise mühendis Ben Pearson bizlere veriyor.

Pearson, kişilerin uzaydaki ilk otomobil olan Tesla Roadster’ın konumunu takip edebilmesi için whereisroadster.com isimli internet sitesini kurdu. NASA Jet Propulsion Laboratory’den alınan veriler üzerinden çalışan site, otomobilin tam olarak nerede olduğunu gösteriyor. Roadster’ın Dünya’ya ve Mars’a olan uzaklığını da gösteren site, basit görsel yapısı ve teknik detayları sayesinde meraklıları için anlaşılır bir kaynak oluyor.

Ayrıca hatırlatalım, Tesla’nın gerçekten uzay yolunda olduğunu biliyor da olsak internette ortaya çıkan bu fotoğraf dahilinde bazı kişiler SpaceX’in yalan söylediğini düşünüyordu. Elon Musk konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın