Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

Faşis liderinden Hitler alıntısı!

Alman tarihçiler, ana muhalefetteki sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) lideri Alexander Gauland tarafından kaleme alınan makaleyle Hitler’in 1933’te yaptığı bir konuşma arasında dikkat çekici benzerlikler buldu. Gauland iddiaları reddederek ‘haberim yoktu’ açıklamasını yaptı.

Faşis liderinden Hitler alıntısı!

Gauland, Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yayınlanan “Popülizm neden ve neye tepki olarak ortaya çıktı?” başlıklı yazısında “sıradan insanlardan kendini ayrı tutan, ve Avrupalı kimliğini tehdit eden küresel sınıfa” eleştirilerde bulundu.

Nazi Almanyası konusunda uzmanlaşmış tarihçilerden Wolfgang Benz ve Michael Wolffsohn, mercek altına aldıkları yazının Nazi lideri Adolf ’in 1933 yılında, Berlin’de Siemens işçilerine yaptığı bir konuşmayla ciddi paralellikler gösterdiği fikrindeler. Tarihçilere göre bahsi geçen konuşmada “küçük, köksüz, uluslararası kliği” hedef almıştı.

 

 

HİTLER’LE AYNI BENZETME

“Küresel sınıfın” üyelerinin ana akım kuruluşlarda, akademide, medyada, uluslararası şirketlerde, sivil toplum örgütlerinde ve siyasette önemli konumlarda olduğunu yazan Gauland’a göre bu kişiler, “neredeyse tümüyle büyük şehirlerde yaşarlar, akıcı İngilizce konuşurlar ve Berlin’den Londra’ya ya da Singapur’a göçtüklerinde birbirine benzeyen evler, restoranlar, dükkanlar ve özel okullar bulurlar.” Gauland ayrıca, “sadece kendi arasında sosyalleşen” bu kişiler için “kültürel açıdan renkli” ve “anavatanlarına bağlılık hissetmeyen” nitelemelerinde bulundu.

Hitler de konuşmasında bu ifadeyi “aynı anda her yerde ve hiçbir yerde olan, üzerinde büyüyüp yetiştikleri tek bir toprak parçası olmayan fakat bugün Berlin’de, yarın Brüksel’de, sonraki gün de Paris’te yaşayan, sonra yeniden Prag’da, Viyana’da ya da Londra’da olan ve her yerde evde hisseden” insanlar olarak göstermişti. Dinleyici kitle ise Hitler’i “Yahudiler!” diye yanıtlamıştı.

İDDİALARI REDDETTİ

Gauland ise Hitler’in bahsi geçen konuşmasından haberi olmadığını söyleyerek iddiaları reddetti. Eski bir Hıristiyan Demokrat olan Gauland, sık sık yaptığı göçmen karşıtı yorumları ve Yahudi Soykırımı’nı kaale almayan düşüncelerinden ötürü eleştirilere maruz kalmıştı.

Sağcı lider geçen haziranda ise 12 yıllık Nazi döneminin “bin yıllık muvaffak Alman tarihinde ancak bir kuş pisliği” olduğunu söylemişti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın