Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...
Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin şehit olduğu saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini ve fotoğrafını yayınladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı müdürlükten yapılan yazılı açıklamada,...

FETÖ davasında bomba ifade anlattıklarıyla gizli yapılanmayı çökertti

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin 35 “mahrem imamın” yargılandığı davada dinlenen gizli tanık “Tayrex”, örgütün sözde “adliye yapılanmasını” deşifre etti.

FETÖ davasında bomba ifade anlattıklarıyla gizli yapılanmayı çökertti

FETÖ’nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin 35 “mahrem imamın” yargılandığı davada dinlenen tanık “Tayrex”, örgütün sözde “adliye yapılanmasını” anlattı. Örgütün adliye yapılanması sorumlusunun Ahmet Çağlayan olduğunu iddia eden tanık, FETÖ’nün adliyelerdeki mensupları aracılığıyla mahkeme heyetleri ve yargılama aşamasındaki dosyalara ilişkin bilgi ve belge arşivlediğini belirtti

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlanan Tayrex, bir dönem içinde bulunduğu yapıya ilişkin hiçbir etki altında kalmadan bildiklerini anlatacağını söyledi. 

Gizli tanık, FETÖ’nün adliye ve cezaevlerine önem verdiğine, bu nedenle buralarda mensupları aracılığıyla hakimiyet kurmaya çalıştığına dikkati çekti.  

FETÖ’nün güvendiği mensuplarını ceza infaz koruma memuru ve katip olmaları için yönlendirdiğini eden gizli tanık, bu kişilerin atanmaları için örgütün bürokrasideki gücünü kullandığını belirtti. 

“ÖRGÜT ADETA ARŞİV TUTUYORDU”

Örgütün mensupları aracılığıyla adliyelerdeki hakim ve savcıların yanı sıra dava aşamasındaki önemli dosyalara ilişkin bilgi ve belgeleri arşivlediğini kaydeden Tayrex, “FETÖ mensubu katipler ve adliye çalışanları, bulundukları adliyeye ilişkin bilgi, belge toplayarak bağlı olduğu örgüt sorumlusuna veriyordu. Örgüt adeta arşiv tutuyordu.” bilgisini paylaştı. 

Bu beyanlar üzerine, Mahkeme Başkanı Ahmet Nazmi Alp’in, “Dosyalara ilişkin bilgi ve belgelerin alınmasına yönelik emir ve talimat verildiğine şahit oldunuz mu?” sorusunu Tayrex, “İlgili dosyaların istenmesine şahitlik yaptım. Kimliğimin ifşa olmaması için hangi dosyalar olduğunu açıklamıyorum.” şeklinde yanıtladı. 

TÜRKİYE SORUMLUSUNUN İSMİNİ VERDİ

Örgütün sözde adliye yapılanmasından sorumlu mahrem imamın Ahmet Çağlayan olduğunu öne süren Tayrex, “Çağlayan, FETÖ’nün adalet yapılanması Türkiye sorumlusuydu. Türkiye genelindeki adliye mesulleriyle Ankara’da her ay toplantı yapıyordu.” dedi. 

Gizli tanık, davanın tutuklu sanıklarından Bilal Yaman’ın Ankara Adliyesinde sorumlu mahrem imam olduğunu savunarak, Yaman’ın zabıt katiplerinden sorumlu örgüt yöneticileriyle bu görevi yürüttüğünü anlattı.

Tutuklu sanık Hakkı Saraç’ın Samsun’da öğretmenlik yaptığı sırada örgütün referansıyla Adalet Bakanlığı bünyesine geçtiğine işaret eden Tayrex, Saraç’ın FETÖ’nün sözde Türkiye adliye yapılanması kapsamında “İç Anadolu mali sorumlusu” olduğunu ileri sürdü. 

İSİMLERİ TEK TEK VERDİ

Sanık İbrahim Pala’yı 2011’de Kahramanmaraş’ta düzenlenen örgüt toplantısında gördüğünü iddia eden gizli tanık, Pala’nın bu bölgenin adliyelerinde görev yapan FETÖ üyesi memurlardan mesul mahrem imam olduğunu savundu.     

Tayrex, sanıklardan Osman Mumcu’nun sözde Batı Karadeniz adliye sorumlusu, sanık Tevfik Serdar Kormazer’in de Konya bölgesinin mahrem imamı olduğu iddiasını dile getirdi.

Gizli tanık Tayrex, ismini verdiği sanıkların hepsini teşhis etti.

DİĞER GİZLİ TANIK DA İFADE VERDİ

Davanın bir diğer gizli tanığı “Albatros” da örgütten 2013’te ayrıldığını, bu yapının hukuksuz işlere kalkışacağını anladığı için o dönemlere ait belge ve bilgileri topladığını söyledi.

Albatros, “O zaman topladığım bilgileri ilgili yerlerle paylaştım. Örgütün Türkiye adalet yapılanmasının en tepesindeki kişi ‘Selim’ kod isimli Ahmet Çağlayan’dı.” ifadelerini kullandı.  

Duruşmaya ara verildi.
 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın