Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
ÇANAKKALE Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün denize batırılan kule kesonları üzerine ikinci bloklar da konulmaya başlandı ve ayaklar bir basamak daha yükseldi. Önceki gün de köprü ayakları...
BURSA’da FETÖ sanığı iş adamlarından rüşvet alarak tahliye sözü verdiği iddia edilen çetenin yargılanmasına devam edildi. Duruşmada ağlayarak savunma yapan Eyüp Ensar Ç. tahliyesini istedi....
Ankara destekli yerel bir televizyon kanalının yayın müdürü olduğu bilinen ve Irak Türkmen Cephesi (İTC) başkanı Erşat Salihi'nin kardeşi olan Türkeş Salihi'nin diplomasının 'sahte' olduğu...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron 2 Yılda 15 Bakan Kaybetti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron 2 Yılda 15 Bakan Kaybetti

’da Cumhurbaşkanı ’un cumhurbaşkanlığı görevine geldiği 14 Mayıs 2017’den bu yana 15 bakan istifasını verdi.

2 yıl, 2 ay önce Elysee Sarayı’ndaki koltuğa çıkan Cumhurbaşkanı Macron’un bu süre zarfında 15 bakanla yolları ayrıldı.

Salı günü istifasını veren Çevre Bakanı François de Rugy, kabineden ayrılan 15. bakan oldu. Gelecek sene gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere katılmak için yeni bakanların da istifa edebileceği bildiriliyor.

İLK AYDA 4 İSTİFA

Macron, cumhurbaşkanı olduktan bir ay sonra 4 bakan birkaç gün içinde istifasını verdi. Uyum Bakanı Richard Ferrand, hakkında geçmişte aldığı resmi görevde kamu harcamalarını kötüye kullanmaktan soruşturma açılmasının üzerine, 19 Haziran 2017 tarihinde istifa etti. Ardından iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketinin Ulusal Meclis’teki Grup Başkanı olan Ferrand, şu an Meclis Başkanı olarak görev yapıyor.

Savunma Bakanı Sylvie Goulard, üyesi olduğu Demokrasi Hareketinin (MoDem) Avrupa Parlamentosundaki (AP) üyelerine ilişkin  usulsüzlük suçlamasıyla yargıda başlatılan ön soruşturma sebebiyle 20 Haziran 2017’de kabineden ayrıldı.

Bundan bir gün sonra da Adalet Bakanı François Bayrou istifa etti. Bayrou, Macron’un cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde ittifak kurduğu ve liderliğini yaptığı MoDem hareketi hakkında AP üyelerinin danışman kadrolarına verilen maaşlarda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle açılan soruşturmayı istifasına gerekçe gösterdi.

Aynı gün içinde yine başka bir bakan daha Macron ile yollarını ayırdı. Avrupa Birliği’nden (AB) sorumlu Devlet Bakanı Marielle de Sarnez, AP’de bir kişiyi sahte belgelerle danışmanı olarak gösterdiğinin ortaya çıkmasından sonra istifa etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın