Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yeni parti kuracağı iddia edilen isimlerden Ali Babacan’ın AK Parti’ye kesinlikle dönmeme kararı aldığını, bir süre daha iş dünyası ve sivil...
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde, ABD Savunma Bakanı vekili Mark Esper ile bir araya geldi. NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’de bulunan...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi için Japonya’ya hareket etmeden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun Parlamenter sisteme dönme çağrısı için ”Akşam yat, sabah kalk referandum olmaz” şeklinde...

Garsonluk yapmak için İş ararken ‘işveren’ oldu

Garsonluk yapmak için İş ararken ‘işveren’ oldu
Anadolu Üniversitesi Konaklama Firmacılığı Kısmı mezunu 45 yaşındaki Medine Kürkçü, 3 sene evvel garsonluk yapmak için ararken Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından bayanlara müteveccih teşebbüsçülük kursundan haberdar oldu.

Senelerdir iş kurma hayali bulunan 2 çocuk annesi Kürkçü, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının teşebbüsçülük kursuna katılarak sertifikasını aldı. Kürkçü, müracaat ettiği Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığından aldığı 30 bin lira hibe yardımı ile açtığı mantı evinde hem kendi işinin işvereni oldu hem de 10 bayana istihdam sağladı.

Medine Kürkçü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, iş ararken patron vaziyetine gelmenin mutluluk verici olduğunu, daha çok gelişip daha fazla şahsa iş vermeyi hedeflediğini söyledi.

Teşebbüsçü olmak istedikten sonra devletin verdiği yardımı herkesin sezeceğine işaret eden Kürkçü, “Teşebbüsçülük kursu sırasında gerçekten kendi şirketimi kurabileceğime inandım. ’da mantıcı yoktu. Ben de mantıcı açmaya karar verdim. Burada yöresel mantılar yaptık.” dedi.

İş yerinin ad hakkı için TÜRKPATENT’e başvurdu
Başlarda bayan olduğu için etrafından işi yürütemeyeceğine müteveccih olumsuz yankılar geldiğini anlatan Kürkçü, şöyle devam etti:

“İş yerimi açalı 3 sene oldu. Buraya yerli ve yabancı çok turist geliyor. Sağ olsunlar, bizi çok hoşlandılar. ‘Anadolu Mantı Konutu’ adlı iş yerimin ad hakkımı almak için Türk Tescil ve Marka Müessesesine TÜRKPATENT müracaat ettim. Müracaatım onaylandı. Şimdi 2 aylık bekleme sürecindeyiz. Niyetim daha çok gelişip ad hakkımı aldıktan sonra Türkiye genelinde, hatta Avrupa’da mantı konutu zinciri kurmak. Bu büyük bir hayal gibi duruyor ama gerçekten hayalimdeki bu.”

Galibiyetin çok çalışmakla geldiğinin altını çizen Kürkçü, “Konutta oturup, ‘iş yapacağım’ demekle olmuyor. İşe başladığımda bir aşçı, bir mantıcı, bir de ben vardım. Şimdi 6 mantıcı, 2 aşçı, 2 de garson olmak üzere 10 çalışan var. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı arz etmem halinde 50 bin lira daha kredi verecekti ama işlerim çok iyi gittiği için buna gereksinim dinlemedim.” diye konuştu.

İş yerinde yedi değişik mantı cinsi yaptığına dikkati sürükleyen Kürkçü, her yörenin mantısını bilmek için o kente gidip eğitim aldığını vurguladı.

Yabancı turistlerle daha iyi bağlantı kurabilmek için İngilizce kursuna da başladığını dile getiren Kürkçü, “Bayanlarımıza naçizane nasihatim şu; gayret edin, çalışın, çabalayın. Devletimizin çalışan için çok yardımı var. Yeter ki siz çalışmak isteyin, önünüzde hiçbir mani yok.” dedi.

Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Şehir Müdürü Bayram Ali Kukuş da Medine Kürkçü’nün öbür bayanlara misal olduğunu belirterek, “Biz bayanlarımızın kendilerine güvenmelerini istiyoruz. Devletimiz bayanlara yalnızca Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile değil, İŞKUR ve öbür müesseseler aracılığıyla da desteklediyor. Bayanlarımıza yalnızca konutta değil iş yaşamında ve sosyal yaşamda daha aktif olmalarını öneri ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın