Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen Cumhuriyet’in 101’inci yıl dönümü dolayısıyla kutladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Aliyev’e gönderdiği...

Genç Türk piyanistlerin Viyana’da ödül sevinci

Genç Türk piyanistlerin Viyana’da ödül sevinci

VİYANA (AA) – Avusturya’nın başkenti ’da düzenlenen uluslararası müzik yarışmasında birinci olan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 12’nci sınıf öğrencisi Damla Koşar ve Hacettepe üniversitesi Devlet Konservatuarı 10’ncı sınıf öğrencisi Meral Gülgün Ünal, ödüllerini törenle aldı.

“International Music Competition Vienna Grand Prize Virtuoso” 2017 yarışmasına gönderdikleri videolar ile katılarak 12 Ağustos’ta birinci seçilen genç piyanistler Koşar ve Ünal, Viyana Müsikverein’ın konferans salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde paylaştıkları binicilik ödülünü jüriden aldı.

Ödül törenin ardından Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı tarafından kabul edilen piyanistler, büyükelçiliğin balo salonunda konser verdi.

Büyükelçi Çarıkçı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,Türkiye’yi Viyana’da başarıyla temsil eden genç piyanistlerin elde ettiği birincilikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak göğsümüz kabardı, çok mutlu olduk. Anadolu’da nice cevherler var böyle keşfedilmeyi bekleyen. Son derece rekabetçi bir ortamda birinciliği paylaştılar. Bu gerçekten ne kadar yetenekli olduklarını, nasıl sıkı çalıştıklarını bütün dünyaya göstermiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Genç piyanistlere başarılar dileyen Büyükelçi Çarıkçı, “Kültür ve Turizm Bakanlığının değerli katkılarına ve kendilerini yetiştiren değerli hocalara, konservatuar ve üniversitelere de teşekkürlerimi iletiyorum.”dedi.

Yarışmanın birincilerinden Damla Koşar, 6 yaşından itibaren piyano çaldığını belirterek, Viyana’da kazandığı ödülün uluslararası alanda elde ettiği ilk başarı olmadığını, İspanya, Almanya ve Gürcistan gibi ülkelerde girdiği yarışmalardan da birincilik ve ikincilikleri bulunduğunu söyledi.

Viyana’da düzenlenen yarışma için çok yoğun çalıştığını vurgulayan Koşar, “Bu ödülle emeklerimin karşılığını almış oldum. Bu nedenle çok mutluyum.” diye konuştu.

Koşar, ödül töreni için Avusturya’ya gelirken bazı sorunlar yaşadığına değinerek, “Ancak daha sonra Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ve Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği yardımıyla her şey çözüldü, onların sayesinde buraya gelebildim. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” şekinde konuştu.

Ünal ise ailesi ve tanıdıklarının teşviki ile çok erken yaşlarda piyano ve klasik müzikle ilgilenmeye başladığını söyledi.

Bilkent Üniversitesinde başladığı konservatuvar eğitimini Hacettepe Üniversitesinde sürdürdüğünü anlatan ve Avusturya’da bir başka Türk piyanistle aynı ödülü paylaşmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ünal, “Farklı yarışma ve etkinliklere ilerleyen yıllarda da katılmak istiyorum. Türkiye’de eğitimimi tamamlamak ve burada aldığım eğitimle dünyada başarılı olmak istiyorum” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Konseri Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil, Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay ve davetliler takip etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın