Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Hollanda'nın Amsterdam kentinde, Beşşar Esad rejiminin kimyasal silahla sivilleri katlettiği saldırının 6. yılında gösteri yapıldı.
Irak Türkmen Cephesi Türkiye önceki dönem temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile ilgili gündem yaratan açıklamalarda bulundu. Kazancı, yaptığı açıklamada, BOP’ın ilk...
Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Avrupa yapılanması, Avrupa’da yaşayan Türkleri yıldırma ve susturma girişimleri içinde oldukları öğrenildi. FETÖ örgüt yayın bülteni Zaman...

Global Halkla İlişkiler Trendleri Zirvesi

Global Halkla İlişkiler Trendleri Zirvesi

İSTANBUL (AA) – Procter & Gamble Arap Yarımadası Kurumsal İletişim ve İtibar Müdürü Alex Malouf, krizlerin fırsat olabileceğini belirterek, şirketlerin krizleri iyi bir şekilde ele alması durumunda itibarlarının yükselebileceğini bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) global iletişim ortağı olduğu ve P World tarafından organize edilen ’ndeki “Bir Halkla İlişkiler Krizinde Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?” başlıklı oturumda konuşan Malouf, herhangi bir krizde sakin olunması gerektiğini ifade etti.

“Krizler yaptığımız iş açısından en zor şeylerden bir tanesi” diyen Malouf, krizlerin fırsat olabileceğini belirterek, şirketlerin krizleri iyi bir şekilde ele alması durumunda itibarlarının yükselebileceğini bildirdi.

Malouf, kriz anında hızlı karar vermenin önemli olduğunu vurgulayarak, yavaş davranılması durumunda krizi yaşayan organizasyon ya da şirketin itibarının zedelenebileceğini söyledi.

– “Kriz döneminde sözcük seçimi önemli”

Alex Malouf, kriz anında iletişim listesi, süreç sahibinin bu listedeki kişilere ulaşıp onları bir araya toplayabilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, kriz döneminde sözcük seçiminin de önem taşıdığını kaydetti.

Krizi yöneten kişinin empati, aksiyon ve destek elementlerini iyi uygulaması, süreci yöneten kişinin krizden etkilenen kişiye empati yaparak yaklaşması, sonra problemin çözümü için eyleme geçmesi ve etkilenen kişilere destek vermesi gerektiğini belirten Malouf, “Kriz anında insanlara nasıl hissettirdiğiniz önemli.” dedi.

Sosyal medyanın etkisine işaret eden Malouf, sosyal medyanın kriz anında hızla ilgili bütün kuralları değiştirdiğini vurguladı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın